Skanzen v bavorském Finsterau a hoslovický mlýn začaly spolupráci. Ta se bude odehrávat především v rovině vzájemné propagace.

V rámci přeshraniční spolupráce na to dostalo strakonické Muzeum středního Pootaví a bavorský partner 14,5 milionu korun z dotačního titulu Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013.

Podle ředitele strakonického muzea Miroslava Špeciána je tato myšlenka už možná dva roky stará. „Věděli jsme, že ve Finsterau je skanzen s více než dvacetiletou tradicí s řadou historických objektů. Mezi nimi scházel mlýn, ten jsme zase na druhé straně hranice mohli nabídnout my,“ dodal.

Vedoucí bavorského skanzenu Martin Ortmeier prý viděl hoslovický mlýn poprvé v roce 2005, kdy to byla ještě ruina. „Je obdivuhodné, co s ním kraj a město Strakonice udělaly. Je vynikající, že se povedlo obnovit život v těchto prostorách,“ zmínil se.

Už nyní se ale rýsuje spolupráce s třetí stranou. O obnově mlýna uvažují v bavorském Haibachu. V Hoslovicích o tom hovořil Franz Rainer. „Těšíme se, že se do toho všeho budeme moci zapojit. A snad se i nám podaří vše uvést do provozu,“ konstatoval.

Vzájemná propagace, výměna zkušeností a podobně ale nejsou to jediné, co ze spolupráce má vzejít. Bude to například i publikace mapující mlýny po obou stranách hranice. Dotace pak pomůže vylepšit i zázemí hoslovického mlýna tak, aby bylo možné k tomuto historickému objektu přilákat více lidí.

Jen vloni navštívilo hoslovický vodní mlýn 16,5 tisíce lidí. Rok předtím přímo po jeho obnově to podle Miroslava Špeciána bylo ještě o něco více.

O víkendu začala na vodním mlýně v Hoslovicích už třetí sezona. Zahájení připravené Muzeem středního Pootaví mělo název Velikonoce v Podlesí. Nejbližší další akcí má být v sobotu 22. května program věnovaný stříhání ovcí a zpracování vlny.