Přicházím k nádražní budově, která kvůli mnoha prázdným oknům vypadá už zvenčí poněkud opuštěně. Kde jsou ty doby, kdy byla celá využitá.

Vstupuji do nádražní haly, kde vidím kromě dvou přepážek pro prodej lístků, a automatů s občerstvením a nápoji pouhé čtyři lavičky, a ty jsou téměř beze zbytku obsazené lidmi čekajícími na vlak.

Dění na nádraží tam každodenně sleduje za pultem novinového stánku Soňa Přibilová. Cestující jsou podle jejích zkušeností až na výjimky příjemní, jsou to většinou lidé, co jezdí vlakem do práce. „Od té doby, co je tu stálá ostraha Českých drah, nejsou ani žádné problémy s bezdomovci. Dřív sem často zajížděla městská policie a taková individua vyháněla, ale co naplat, nemohli tu být pořád,“ poznamenala.

Vstupuji na perón. Tam je místa k sezení dost a dost, ale teď je tam ještě poněkud chladno. Na druhou stranu musím přiznat, že je nádraží i při své omšelosti vcelku čistě uklizené.

Na nádraží v té chvíli čeká na vlak Jiří Kočí z Dražejova. Vlakem cestuje často s manželkou do Plzně, kde mají syna. „Ženy za přepážkami jsou příjemné, ale to nádraží jako takové se mi tedy vůbec nelíbí,“ řekl. Spojení do Plzně je podle něj vynikající, ale ta technika. „Dveře vlaku jdou velice špatně otevírat, vystupování a nastupování je také velice obtížné. Žena kvůli tomu ani nechce jezdit sama,“ dodal.

Přijíždí několik spojů, lidé nastupují a vystupují. Nějaká starší dvojice má skutečně co dělat, aby se i se zavazadly do vagónu vyškrábala. Další skupina pasažérů to bere ven z nádraží přímo přes koleje.

Vlaky se rozjíždějí a já se jdu poohlédnout po toaletách. Ještě, že je to jen můj malý test, na okně nádražních WC je nápis „z technických důvodů uzavřeno“. Zkouším to ještě v sousední nádražní restauraci. Tam mi obsluhující Miluše Petrová potvrzuje, že se u nich skutečně lidé po toaletách ptají. „Vybíráme pětikorunu,“ dodává. Mají ale otevřeno od 6 hodin ráno do 21 hodin večer. Ve zbytku času musí lidé jinam.

Proto i já vycházím z nádraží poohlédnout se po dalších možnostech, kde si ulevit. Nejbližší veřejné WC je v budově autobusového nádraží, tam je ale také v nočních hodinách zavřeno. Při tomto zjištění se mi vybavuje nápis na toaletách ve vlaku: Ve stanici nelze.