Do posilovny si téměř každý den zajdou sedmnáctiletá Gabriela Somogyiová z Prachatic a šestnáctiletá Martina Sedláková též z blízkosti Prachatic.
Z obou mají být po skončení Střední školy řemesel a služeb ve Strakonicích aranžérky. Přes týden bydlí v domově mládeže v ulici Zvolenská, který se nachází hned vedle školy. „U posilovny, kterou tady máme, nám vyhovuje především to, že tam můžeme chodit zvlášť kluci a holky,“ shodly se.

Využívají ale i dalších možností, které domov mládeže nabízí, ať už je to knihovna pro přípravu do školy, či počítače s připojením na internet, případně kulturní místnost s televizí a DVD přehrávačem.

Můžou si ale jít také zaplavat na plavecký stadion či navštívit divadlo či jiné akce ve městě. Dvojici dívek, se kterými jsme hovořili, ale nejvíc zajímají ty, které mají nějaký vztah k jejich oboru, tedy aranžérství. „Například malování vajíček,“ podotkla Gabriela.

Devatenáctiletému Josefu Vonáškovi ze Lnář, který také přes týden žije v tomto domově mládeže, dost času v poslední době zabírá příprava na maturitu. Na střední škole řemesel a služeb totiž studuje maturitní učební obor mechanik – seřizovač. „Pokud je počasí, nejraději si s klukama zahraju fotbálek na hřišti, které venku máme,“ popsal jednu ze svých zálib. Do posilovny prý tak moc nechodí, jen v zimě, když není co jiného dělat.

V domově mládeže působí už od roku 1988 současná vedoucí vychovatelka Hana Mrázová. „Nemyslím si, že by se mladí nějak měnili. Snad jen, že mají trochu jiné zájmy, jsou víc zaměření na techniku,“ nastínila. Ještě před sametovou revolucí býval v domově režim přísnější, teď je to podle ní volnější, ale přesto u nich zájmová činnost neskomírá. „Když uděláme nějakou soutěž ve stolním tenise či elektronických šipkách, máme dost přihlášených,“ dodala.
Také počítače jsou v obležení. Dříve museli na ně chodit do školy, teď je mají přímo v domově. Někdo jen hraje hry, někdo posílá maily, ale využívají je pro přípravu do školy.

Byly doby, kdy například polevoval zájem o knihovnu. V poslední době se čtenáři vracejí. „Půjčovat si chodí zejména děvčata,“ naznačila Hana Mrázová.
Trochu podle ní polevuje zájem o pohyb. „Dřív jsme měli na aerobiku plno, teď sice taky chodí, ale zájem jim mnohdy dlouho nevydrží,“ poznamenala.

Fenoménem poslední doby jsou podle ní filmy na DVD, ať už je sledují na svém notebooku na pokoji či v kulturní místnosti.

Ředitel Střední školy řemesel a služeb Emanuel Pavelka informoval, že domov mládeže má kapacitu 101 míst, z nichž je 83 nyní obsazeno. „Studenti jsou tam ubytovaní ve dvoulůžkových pokojích,“ řekl. Mezi obyvateli převažují dívky na rozdíl od samotné školy, kde je víc chlapců.

Třípatrová budova domova má spolu se školou od podzimu zvenčí nový kabát. Její zateplení za bezmála osm milionů korun financoval Jihočeský kraj s přispěním grantu z Operačního programu životního prostředí.