Co to vlastně paintball je? Jedná se o bezkontaktní adrenalinový sport, při němž je k vyřazení protihráčů používáno zbraní, které střílejí želatinové kuličky. Ty ze zbraně vypuzuje stlačený vzduch nebo oxid uhličitý. Kulička je tvořena pevnou skořápkou na bázi celuloidu. Uvnitř je netoxické vodou rozpustné barvivo rozličných barev. Kromě zbraně patří k základnímu vybavení i maska a speciální oblečení.

Od doby vzniku se členská základna postupně zvětšovala a vzrůstaly i hráčské zkušenosti na nesčetných paintballových hrách po celé tehdy ještě Československé republice. „Až přibližně do roku 2004 jsme se pouze věnovali takzvanému lesnímu nebo také military paintballu,“ uvedl za strakonický paintballový klub Jaroslav Rejžek. Organizovali ve spolupráci s kluby Bar-Bar Praha a Raiders Plzeň tak zvané Big Games, kdy až 120 hráčů plnilo různé taktické úkoly během celodenních herních scénářů.

Na podzim roku 2004 se ale také zúčastnili jednoho kola České paintballové ligy ve sportovním paintballu na nafukovacím hřišti. Předposlední místo v turnaji a porážka od jediného dívčího týmu jim nevzaly chuť věnovat se této relativně nové sportovní disciplíně. Začali usilovně trénovat na vlastním nafukovacím hřišti jak venku, tak i v tělocvičně. „Na pravidelných trénincích vylepšujeme nejen kondici, ale i taktiku a další dovednosti,“ dodal.

Zúčastňují se paintballových turnajů, ať už Fuego Paintball Série, kterou také organizují a která bude mít letos již páté kolo, nebo České paintballové ligy či Mistrovství České republiky ve sportovním paintballu.

V současné době jsou ve Strakonicích čtyři kompletní pětičlenné závodní týmy Pipers, Pipers HC, Prowlers a Factory, souhrnně nazývané Pipers Family. „Rádi mezi sebe uvítáme další zájemce,“ podotkl Jaroslav Rejžek.

Nikde není definováno, od kolika let je možné se paintballu věnovat. Zbraň si ale člověk může koupit až od 18 let. Přesto jej mohou hrát pod dohledem i mladší. Pro ně je například kvůli bezpečnosti snížená úsťová rychlost.

Největší úspěchy:
Mistrovství ČR 2007 – Pipers 6. místo
Mistrovství ČR 2008 – Pipers HC 8. místo
Mistrovství ČR 2006 – Pipers 11. místo
ROL (Česká paintballová liga) 2006 – celkem 3. místo
ROL 2006 ll. kolo – 1. místo