„V noci z neděle na pondělí až do pondělního poledne jsme zasahovali u desítek událostí,“ říká Vendula Matějů, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Ve dvou desítkách případů jsme odklízeli spadlé stromy na silnici a zasahovali jsme u šesti nehod.“

Havarovaná osobní auta vytahovali hasiči z příkopu například u obcí Třebíčko a Munice na Českobudějovicku, u obce Drahonice na Strakonicku nebo ve Frahelži na Jindřichohradecku.

„Spadlé stromy ze silnice jsme odstraňovali mezi obcemi Myštice a Míreč u Blatné, u Roudné na Táborsku nebo u Smetanovy Lhoty na Písecku, v Písku nebo v Táboře,“ říká Vendula Matějů s tím, že jeden strom spadl i blízko školky na Vrchlického nábřeží v krajské metropoli.

Sníh komplikoval provoz na silnicích. „Problémy byly například ve směru na Libínské Sedlo, Běleč, Horouty, Blažejovice,“ potvrdil Jaroslav Maryška z ČSAD v Prachaticích. Některé spoje nabraly zpoždění desítky minut.

„Většinou to bylo vinou kamionů, které blokovaly silnice. I když se dalo předpokládat, že mohou mít problémy, jejich řidiči vyjeli na silnice třetích tříd bez řetězů, protože na ně údajně nemají a spoléhají se na to, že je někdo vytáhne,“ pozastavil se nad bezohledností některých řidičů a dopravců Jaroslav Maryška. Na Prachaticku některé autobusy nabraly zpoždění 45 až 75 minut.

Lepší situace byla na Vimpersku, kde zpoždění dosahovala maximálně deseti minut.

V příštích dnech má místo sněhu úřadovat mráz.

Radek Gális, Miroslav Fuks