Besedy připravuje knihovnice dětského oddělení Jaroslava Vaňková. „S dětmi pracuji už čtyřicet let. Tyto akce jsou oblíbené, protože se při nich vydáváme na místa, která souvisejí s tématem. Někdy to je zámecký park, jindy muzeum nebo ulice města,“ říká.

V nebližší době proběhne beseda na téma nové knihy v novém roce. Knihovnice dětem představí tituly, které nedávno nakoupily. „Další téma budou například pověsti Blatenska. Postupuji tak, že si připravím doprovodné slovo, nastuduji materiály. Někdy přijde s nápadem na téma i pedagog a my mu většinou vyhovíme. Záleží na zájmu škol, ale průměrně děláme padesát besed za rok,“ uvádí Jaroslava Vaňková.

Podle jejích slov má besedování s dětmi smysl také proto, že začnou více navštěvovat knihovnu. „Stává se, že malé děti vůbec nevědí, jestli je v Blatné nějaká knihovna,“ pokračuje. Zájem o čtení se tak díky besedám zvyšuje.

Knihovnice se v dětském oddělení setkává i s dospělými, kteří si sem chodili půjčovat knihy jako děti. „Takoví tatínkové a maminky si pro děti rádi vybírají knihy o tom, co a jak funguje. Mezi dětmi je v současnosti jednoznačně nejoblíbenější žánr sci-fi a obecně svět fantazie. Za dobu mé praxe jsem vypozorovala, že některý rok si půjčují více knih děvčata, některý rok je zase větší zájem o encyklopedie. Ale mám radost, že děti čtou,“ popisuje Vaňková.
A jak se proměňují dětští čtenáři? „Myslím si, že děti jsou, alespoň v knihovně, stále stejné. Tady nezlobí. Povídám si s nimi, ony mi vypráví, co četly. Často se i svěří. Z mého pohledu se děti nemění,“ shrnuje Vaňková.⋌(kms)

Dětské oddělení Městské lidové knihovny Blatná je otevřeno tři dny v týdnu, v pondělí, ve středu a v pátek od 9 do 12 hodin.