Lidé ve Strakonicích v příštím roce zaplatí za vodu 69,10 koruny za kubík. Je to o 5,57 koruny více oproti letošku.

Zastupitelé šli cestou nejnižšího navýšení. Ležely před nimi tři různé úrovně navýšení. Další dvě znamenaly o 7,09 koruny a 8,55 koruny za kubík více. Nejvyšší částka přitom počítala podle místostarosty Pavla Pavla se zdražením o víc než třináct procent. To by znamenalo dvoumilionový, respektive čtyřmilionový příspěvek do vodohospodářského fondu a tím i na plánované investice. „V této chvíli nám nepřipadalo smysluplné přenášet to na občany. Myslíme, že to zatím dokážeme utáhnout,“ řekl.

Schválený návrh vychází z dnešní ceny navýšené jen o doložené náklady. Bylo potřeba například zohlednit nárůst cen chemikálií. To, co cenu ovlivňuje zásadně, je podle ředitele technických služeb Ludvíka Němejce nakupovaná voda. „Budou to tak tři miliony nákladů navíc,“ zmínil se.

Jediná výtka ohledně pitné vody ve Strakonicích mířila od zastupitelky Hany Roudnické ohledně špatné kvality vody na sídlišti Mír. Podle Ludvíka Němejce tento problém souvisí se stále se snižujícím množstvím odebírané vody. „Síť byla dimenzována pro daleko větší odběry. Špičky jsou pak příliš velké a kvalita vody jde skutečně dolů,“ vysvětlil.

Jan Kostečka ze Strakonic na výtky k rostoucím cenám rezignoval. „To je pořád nějaké zdražování. Ještě, že tentokrát to šlo alespoň cestou nejmenšího zla,“ dodal.

Cena 69,10 korun za kubík vody je jednosložková, vodné je 42,98 a stočné 26,12. Je to včetně desetiprocentní DPH, která platí od příštího roku. Dvousložkovou cenu, tedy rozdělenou na paušální a pohyblivou část, kvůli nákladům na vodoměry Strakonice zatím nechystají. Vloni bylo vodné a stočné ve Strakonicích 63,53 korun a rok předtím 56,01 korun.

Do čisté a špinavé vody jdou stovky milionů

Město v letošním roce čekají dvě rozsáhlé investice do vodovodních a kanalizačních sítí.

Podle místostarosty Pavla Pavla má do úpravny vody Hajská, čistírny odpadních vod a kanalizace jít celkově přes čtyři sta milionů korun.

„Strakonice mají tři zdroje pitné vody, tím jsou Strakonice stabilizované. Kdyby na jednom z nich nastala havárie, bylo by ho čím nahradit,“ dodal. Kromě Římova a již zmiňované Hajské je to ještě úpravna vody Pracejovice. Na tu už Strakonice také zažádaly o dotace.

Intenzifikace čistírny odpadních vod a budování tří kanalizačních sběračů by mělo začít podle informací radnice příští rok na jaře. Sdružení tří firem to bude dělat za bezmála 288 milionů bez DPH. Od zahájení stavby by mělo být vše hotovo přesně do dvou let.

První kanalizační sběrač bude směrem na Radošovice, druhý pod Kuřidlem a třetí směrem od Písecké k čistírně odpadních vod. Tam už sice je, ale čeká ho posun a rozšíření. Dotace ze Státního fondu životního prostředí je čtvrt miliardy.

Rekonstrukce a modernizace vodárny na Hajské má přijít podle výběrového řízení na 71 milionů korun. Přislíbená je dotace z ministerstva zemědělství. Právě při této akci počítají technické služby s čerpáním vody i z římovské nádrže.

Zatímco první akci si vyžádaly především evropské normy, druhá se uskuteční hlavně kvůli stavu vodárny téměř na hranici životnosti. Nejrozsáhlejší opravy se na Hajské uskutečnily před více než třiceti lety.