Podle rychlého průzkumu Strakonického deníku je lidí, kteří chodí přes nadchod u sídliště Mír, výrazně méně než těch, kteří tudy nikdy neprošli.

Z padesáti dotázaných 16 obyvatel sídliště tuto chátrající lávku směrem do ulice Bavorova pravidelně využívá, 34 ne a myslí si, že je naprosto zbytečná.
Podle místní obyvatelky Štefany Cábové není vhodný pro staré lidi a je moc dlouhý. „Mnohem rychlejší je pro mě cesta přes přechod,“ řekla.

Naproti tomu Nikola Rödlová a Petr Christ ze Strakonic tudy chodí pravidelně ze školy. „Je to po nás vlastně zkratka a je to bezpečnější než přes přechod,“ shodli se.

K nim se přidává i Viktor Vondra ze Strakonic. „Na přechod si netroufnu, protože mi přejití trvá dost dlouho. Někteří řidiči jsou neohleduplní, takže nadchod je pro mě mnohem pohodlnější,“ poznamenal.

Nadchod navíc využívá i blízká mateřská škola.

O havarijním stavu lávky se začali zastupitelé bavit už vloni. Dosud však k žádnému rozhodnutí nedošlo. Teprve na jejich posledním zasedání padla zmínka z úst Karla Vlasáka. „Udělejme s ní něco, aby se nestala nebezpečnou,“ zdůraznil.

Nápravná opatření přitom mají přijít asi na 16 milionů korun. A na demolici, na kterou už má radnice také zpracovaný projekt, nebudou stačit ani původně avizované dva miliony. Podle vedoucí majetkového odboru radnice Jany Narovcové závady zatím nejsou urgentní, ale je otázkou, jak dlouho tento stav bude trvat. „Naší povinností je přemostění v majetku města pravidelně kontrolovat,“ vysvětlila.

Tématem lávky by se měli znovu zabývat radní a na některém z příštích jednání se k ní vrátí i zastupitelé.

Jana Štroblová, Petra Nováková