Madeta ve Strakonicích končí. Nezachránila ji ani jednání o koupi závodu dlouholetým libanonským obchodním partnerem Abedem Tabarou.

Tento fakt potvrdil vedoucí strakonické provozovny Jiří Lomský. „Momentálně máme 34 zaměstnanců. Zprávy o konci strakonické Madety bereme jako jisté. Máme potvrzeno, že z koupě sešlo a během ledna a února skončí i poslední zaměstnanci,“ řekl.

Vedení jihočeské Madety k výpovědím zatím nechce nic říci. Mluvčí firmy Barbora Daňková tvrdí, že strakonická Madeta pojede naplno do konce roku. „Co bude dál, zatím není zcela jasné,“ uvedla. Všechna jednání podle ní ještě nejsou u konce.

Citelně se konec výroby dotýká i Bohuslava, který ve strakonické mlékárně pracuje pětatřicet let. „Když po prvních výpovědích došlo ke zvratu a znovu se to tady rozjelo, měli jsme ještě naději. Teď už ne,“ sdělil muž pracující na sušárně, který si nepřál uvádět celé své jméno.

O propouštění se ve strakonické Madetě mluví od konce roku 2007. Abed Tabara projevil zájem o Madetu letos na jaře, když ohlásila definitivní konec.

Vedení Madety chtělo postupnými přesuny výroby snižovat výrobní náklady. Vliv na celou věc měla dlouhodobě nepříznivá situace na mléčném trhu.

Po dlouhé době nejistoty mají zaměstnanci mlékáren jasno

Božena Lejšková pracuje ve strakonických mlékárnách 25 let. „Nedávno jsme dostali výpovědi, takže máme práci jen do ledna příštího roku. Je mi to moc líto. Nevíme, co budeme dál dělat,“ posteskla si žena, která pracuje na balírně. Zatím další místo neřeší. Spíš stále doufá, že se situace ještě změní.

Zaměstnanci strakonické Madety se potácí v nejistotě o svou budoucnost už dlouho. Poslední rok střídavě slyší informace o tom, že přijdou o práci, pak že se mohou vrátit, že Madetu spasí dlouholetý obchodní partner z Libanonu Abed Tabara, následně že z koupě sešlo. Pořád ale mohli doufat ve zvrat k lepšímu. Nyní to vypadá, že je konec mlékárny definitivně jistý. A zaměstnanci se s tím, ač neradi, začínají pomalu smiřovat.

„Je to moc nepříjemná situace. Osvětlil jsem zaměstnancům, jak se věci mají a musíme se s tím smířit. Je mi jich líto, někteří tu pracují přes třicet let, tedy skoro celý život,“ zmínil se vedoucí provozovny ve Strakonicích Jiří Lomský, který je zaměstnán u firmy Madeta 35 let a od letošního května dělá zde.

Samozřejmě všem zaměstnancům je to líto a většinou nemají slov. Přesto se našli tací, co o své patové situaci dokáží mluvit. Po třinácti letech dostala výpověď v Madetě i Vlasta Levá. „Je to katastrofa. Už dlouho žijeme v nejistotě, co bude dál. Nejhorší je, že se propouští všude a ve Strakonicích práce prostě není. Můžeme jen doufat, že se stane zázrak,“ říká.

Hana Řehořová pracuje v mlékárnách dvanáct let. „Vzpomínám, když jsem tady nastoupila, bylo tu dvě stě zaměstnanců. Teď to tipuju tak na třicet,“ vypráví žena pracující na vrátnici. „Je mi líto těch lidí, co přijdou o zaměstnání. Já mám rok do důchodu, mně už to život tolik nezmění, ale některým asi ano,“ dodává.

Ještě na přelomu let 2007 a 2008 měla mlékárna asi 120 zaměstnanců. Pak přišlo propouštění kvůli přesunu části výroby do jiných závodů. Nakonec ve strakonické Madetě zůstalo jen přes padesát lidí. I ti měli do konce března tohoto roku skončit. Pak ale přišla naděje na odkoupení a část z nich se mohla vrátit.

Strakonická mlékárna vznikla v roce 1953. Tehdy začínala v výrobou kojenecké výživy. Postupně se specializovala na sušené mléko pro export, vyráběl se tam však i jiný sortiment. V poslední době to bylo pomazánkové máslo a čerstvý sýr cottage. Vloni bylo obojí přesunuto jinam a v provozu zůstala jen sušárna mléka.

Lucie Kotrbová, Jana Štroblová