Na tři tisíce lidí se přišlo ve čtvrtek vpodvečer podívat na slavnostní otevření lávky pro pěší a cyklisty u strakonického hradu. Stavitelé tak početnou návštěvu při podobné akci prý ani nepamatují.

Na začátku oficiální části mluvil místostarosta Pavel Pavel o své osobní zkušenosti z tohoto místa. „Když mi bylo čtrnáct, zažil jsem tu topícího se kamaráda, pod kterým se prolomil led,“ přiblížil.

Za stavitele přemostění hovořil Martin Doksanský ze SMP CZ, a.s. „Celá lávka je pouze český výrobek. Navíc její unikátní řešení bylo přihlášeno do různých architektonických soutěží,“ zmínil se. Bohužel jeho řeč měla hned na začátku černou kaňku. To když mu uklouzlo, že vybudování lávky je pro Klatovy událostí. Hned se ale opravil.

I když začalo drobně pršet, hned po oficiálním zahájení se vydaly davy lidí vyzkoušet lávku. Podle očitých svědků bylo z větší vzdálenosti dokonce vidět, jak se visutý most začal kývat a prohýbat.

Názory

Důvody, proč lidé přišli, ale byly nejrůznější. Pětapadesátiletá Vlasta Zroubalová se už těšila, až se po lávce poprvé projde. „Víte, mně to žádnou cestu nezkrátí, ale bude to pro mě příjemný okruh na malou procházku,“ uvedla.

Devětačtyřicetiletý Karel Slezák se přiznal, že je odpůrcem lávky. „Abych pravdu řekl, měl jsem v kapse píšťalku, ale nikdo nepískal, tak jsem ji ani nevytáhl,“ dodal.

K nemalé skupině zvědavců patřila dvaatřicetiletá Jarmila Jiříčková. „Četla jsem něco o protestech na internetu, tak mě zajímalo, jestli se něco skutečně nesemele,“ naznačila.

Slavnostní akt trval přibližně hodinu.