Po lávce u hradu se mohli lidé projít ještě před večerním slavnostním otevřením už ve čtvrtek 12. listopadu dopoledne. Zastihli jsme tam i maminku s kočárkem Peru Babkovou. „Na projetí je možná dobrá, ale za takové peníze? Stejným způsobem jsem mohla přejet kousek vedle po mostě Jana Palacha,“ poznamenala.

Nové přemostění pro pěší a cyklisty je z oceli a z tvrdého dřeva. Podle Zdeňka Batala z firmy SMP CZ, která lávku spolu s SDP Exmost stavěla, vznikala část mostní konstrukce včetně zábradlí v Berouně. Pylony, čili mostní pilíře zase v Plni. „Ty bylo nutné předběžně smontovat vleže a po odzkoušení opět v rozloženém stavu teprve dopravit na místo,“ vysvětlil.

Na koncích jsou hydraulické tlumiče, které brání výkyvům do stran. „Bez nich by se lávka houpala,“ podotkl. Na březích je vybetonovaná, což ji má zatížit.
Místostarosta Pavel Pavel zdůraznil, že je toto přemostění postavené tak, aby odolalo povodním. „Sousední most Jana Palacha musel být v roce 2002 kvůli vysoké hladině dokonce uzavřen,“ poznamenal.

Záplavy letošního roku práce na lávce zásadně neovlivnily. Tehdy se podle Zdeňka Batala práce odehrávaly teprve práce na březích. „Horší by to bylo, když už by byly montážní konstrukce ve vodě. Ty prakticky ležely volně na dně,“ naznačil.

Na obou březích je upravené nábřeží s výstupními místy pro vodáky a stupni svažujícími se k řece. Zajímavostí je, že lávku bude nonstop sledovat webkamera.

Přemostění stálo 63 172 869 korun, z toho dotace z regionálního operačního programu byly 46 129 001 korun. Nejdražší byly například pilíře za 9 milionů korun či nosníky za 8,4 milionu korun. Lávka je 4 metry široká a 110 metrů dlouhá. Nad řekou se klene oblouk v délce 83 metrů.