Nový sbor dobrovolných hasičů vznikl v Měkynci na Strakonicku. Má zatím sedm členů a oficiální potvrzení o svém vzniku dostal z ministerstva minulý týden.

Podle starosty obce a zároveň starosty sboru Petra Sochora jsou konečně v Měkynci lidé, z kterých ho mohou sestavit. „Hasiči u nás bývali. Ale tak před dvanácti lety se rozpadli, protože nebylo dost chlapů, kteří by do sboru šli. Přestaly se platit příspěvky a zanikl,“ vysvětlil.

Až nyní, s přílivem lidí do obce, bylo možné opět sbor založit. „Zatím je nás sice jen sedm, ale chceme nabírat další,“ říká Sochor. Odhaduje to tak na dvacítku členů.

Kde byla pomoc hasičů potřeba

Hasiči by měli pomáhat například při povodních. Letos tu byly zasaženy tři domy. Dva měly vodu v obytném prostoru. „Hasiči tehdy oficiálně ještě nebyli. Spíše jen potenciální adepti, ale ti už pomáhali. Stěhovali děti, auto, dělali opatření, která nás zachránila před ještě větší škodou. Druhý den likvidovali následky,“ říká jedna z vytopených Markéta Klokočníková.

Pokud jí někdo v takové situaci pomůže, nezáleží jí na tom, zda má uniformu nebo ne. Se vznikem sboru v obci ale souhlasí. „I můj muž se mezi hasiče hlásí,“ dodala Klokočníková.

Oživení sboru netrvalo podle jeho starosty dlouho. „Bylo to pár měsíců. Je to poměrně dost administrativy, členové museli vyplňovat přihlášky, ale nebylo to tak hrozné,“ říká Petr Sochor, který je jedním ze dvou hasičů, kteří byli i v původním sboru.

Postup při založení sboru

Podle starosty strakonického Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Václava Císařovského musí sbor o své založení požádat právě na okresním sdružení. „My žádost zhodnotíme a po schválení výkonným výborem postoupíme na ministerstvo vnitra, kde vyřizují další potřebnou administrativu a schvalování,“ uvedl.

Vznik nových sborů má podle něj své podmínky. Patří mezi ně například i to, že do startu musí mít minimálně pět členů. Každý sbor musí platit také příspěvky.

Ty jsou zatím víceméně jedinými náklady, které musí Měkynečtí do založení sboru investovat. Hasičárnu i vybavení včetně techniky zdědili po předcházejícím sboru.

V okrese Strakonice je i s Měkyncem 156 sborů dobrovolných hasičů.
Ty mají přibližně 6560 členů.
Z toho je asi 850 žen a 450 hasičů v mládežnickém věku.
Podle starosty strakonického Okresního sdružení hasičů Čech , Moravy a Slezska jsou Strakonice co do počtu členů SDH 3. největší v Jihočeském kraji.