Během října propustila akciová společnonos ČZ ve Strakonicích další lidi. „Museli jsme snížit počet zaměstnanců řádově o dvacet. Někteří odešli na dohodu a dostali odstupné a někteří využili dvouměsíční výpovědní lhůty a zůstávají, dokud můžou,“ řekl včera tiskový mluvčí firmy Jan Pěnkava.

Za letošek tak firma už propustila téměř 260 lidí.

Podle bývalé zaměstnankyně společnosti se lidé o místa stále bojí. „Doby, kdy byla práce zajištěna na rok dopředu, jsou pryč. Dnes se jede z měsíce na měsíc,“ říká. Své jméno ale v novinách v souvislosti s propuštěním uvádět nechtěla.

Pěnkava řekl, že pokud se ekonomický stav nezhorší, nemá podnik v plánu dál propouštět.

I přes propouštění v ČZ za měsíc říjen počet nezaměstnaných na Strakonicku po dlouhé době klesl o 60 lidí. Podle ředitele Úřadu práce ve Strakonicích Josefa Samce na tom má velkou zásluhu Evropský sociální fond. „Přes sto padesát lidí zaměstnávají obce na veřejně prospěšné práce, které jim hradíme. Rekvalifikační kurzy také mohou nezaměstnaným pomoci při hledání místa. To všechno je financováno právě Evropským sociálním fondem,“ říká Samec.
O speciální rekvalifikační kurzy je mezi nezaměstnanými velký zájem. „Nejpopulárnější jsou kurzy pro svářeče, řidiče a sociální pracovníky,“ zmínil se Samec.

Momentálně je ve strakonickém okrese 3063 uchazečů o zaměstnání, z toho 1486 mužů a 1577 žen. Připadá na ně 360 volných pracovních míst. To je 8,51 uchazeče na jedno volné místo.

Počet nezaměstnaných lidí poprvé po dlouhé době poklesl

Karel Mrázek je evidován na Úřadu práce ve Strakonicích už pět měsíců. Dříve pracoval jako zámečník, ale měl problém se zaměstnavatelem, který mu nevyplatil mzdu, tak odešel. „Už jsem na pracáku skoro půl roku, brzy mi skončí nárok na plnou podporu, ale stále práci nemám. Zatím jsem nenarazil na nic, co by mi padlo do oka,“ říká.

Podle toku nezaměstnanosti za měsíc říjen bylo ve většině regionů více lidí z evidence úřadu práce vyřazeno než nově zaevidováno. Výjimkou je Vodňansko, kde dvacet tři nezaměstnaných přibylo.

Celková míra nezaměstnanosti v okrese Strakonice je nyní 7,51 procenta, což je o 0,17 procenta méně než předešlý měsíc. Nejméně nezaměstnaných je na Blatensku, a to 6,49 procenta, a nejvíce na Vodňansku, 8,83 procenta.

Nejvíce nabídek je momentálně pro profesionální řidiče, barmany, servírky, kuchaře, prodavače, zdravotní sestry a svářeče kovů.

Absolventi škol to se sháněním pracovních míst nemají vůbec jednoduché. Třiadvacetiletá Romana letos v červnu úspěšně absolvovala vysokou školu a stále nesehnala zaměstnání. „Bez praxe mě nikde nechtějí přijmout. Ale kde ji mám získat, mi nikdo neporadí. Nejhorší je, že nemám ani nárok na podporu, tak budu brzy nucena vzít jakékoli místo bez ohledu na své vzdělání,“ popisuje v podstatě neřešitelnou situaci mnoha svých vrstevníků.

Přesto, že se počet absolventů oproti minulému měsíci o něco snížil, stále jich je v okrese Strakonice 149 bez práce. „Mají to těžké, když vyjdou ze školy a nemají žádnou praxi. Zaměstnavatelé dávají přednost zkušeným. A to i přesto, že jim po dobu půl roku hradíme polovinu mzdy právě pro mladé lidi bez praxe. U uchazečů do dvaceti let dokonce celý první rok,“ informoval včera ředitel Úřadu práce ve Strakonicích Josef Samec.

Této možnosti ale podle něj zaměstnavatelé využívají jen zřídka.

Obcí s nejvyšší nezaměstnaností jsou Přední Zborovice, kde míra nezaměstnanosti je 22,6 procenta. Hned za nimi jsou Krašlovice s 21,3 procenty nezaměstnanosti a třetí je Slaník s 20,7 procenty.

Naopak nejlépe jsou na tom obce Budyně, Hornosín, Radějovice a Skály. Ty nemají žádného nezaměstnaného obyvatele .

Nezaměstnanost v okrese Strakonice k 31. říjnu 2009.