V Třebohosticích, Katovicích a Vodňanech se znovu objevil včelí mor. Byl zjištěn ve včelí měli při kontrolních odběrech, které prováděli veterináři Krajské veterinární stanice Jihočeského kraje.

Podle předsedy okresního svazu včelařů Josefa Švelcha se objevil v každé obci u dvou chovatelů. „Na přelomu prosince a ledna budeme dělat ještě jedny kontrolní testy z měli, které by měly odhalit další případná ohniska nákazy,“ zmínil se.

Zatím dostali včelaři zákaz přesouvání včelstev a vybavení a prodej medu.

Úly v současném chladném počasí veterináři rozebrat nemohou. S prohlídkami, při kterých by se měl mor klinicky potvrdit, budou muset čekat až do jara. „Musí být minimálně patnáct stupňů Celsia,“ poznamenal Josef Švelch.

To, že jsou včely morem opravdu zasažené, se podle něj pozná například podle propadlých víček, nepřirozené barvy plodu nebo takzvaných příškvarků na stěnách.

Pokud se tyto příznaky potvrdí, budou vzorky poslány na Státní veterinární ústav do Českých Budějovic. Pokud bude i tady potvrzen, začnou platit mimořádná veterinární opatření. Ta zahrnují vytvoření pětikilometrového pásma kolem každého ohniska nákazy. Z něj ani do něj se pak nesmí včelstva vyvážet ani dovážet. A u každého včelstva se v tomto pásmu provádí vyšetření na mor.

Tato nemoc se na Strakonicku začala ve větší míře vyskytovat od roku 2005. Včelaři jsou většinou toho názoru, že se objevuje u chovatelů, kteří se o své dílo nestarají důkladně.

„Je potřeba měnit rámky a nekupovat si staré úly nebo včely neznámého původu. Problém s tím mají hlavně starší včelaři,“ zmínil se jeden ze včelařů. Své jméno ale jako mnoho dalších v souvislosti s morem uvádět nechtěl.

Mezi včelaři se mluví o tom, že by bylo rozumné udělat radikální krok. Pokud se u někoho objeví první známky moru, mělo by ihned dojít ke spálení díla.
Vosk a med ale nemusí podle Josefa Švelcha včelaři nutně likvidovat.

„Vosk už se nesmí používat v úlech, ale je vhodný například na výrobu svíček. Med se také nemusí pálit nebo vyvážet do kafilerií. Včelaři ho mohou nabídnout do pekáren. Tady ho tepelně zpracují, projde bodem varu, a tak se stane poživatelným,“ dodal.

Včelí mor se nedá léčit, jediná možnost, jak ho zlikvidovat, je pálením. Odolává totiž teplotám až do výše sto šedesáti stupňů Celsia.

Na Strakonicku je v současné době patnáct základních organizací včelařů.
Celkem mají 665 členů a 5880 včelstev.
Mor se zatím objevuje v lokalitách s největším zavčelením.