Kino Oko bude do konce června příštího roku digitální. Umožní to právě získaná dotace ze Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie a úpravu kin.

Podle slov místostarosty Pavla Pavla si to vynutilo stále rostoucí množství filmů distribuovaných v digitální podobě. Získaná dotace je ve výši 1,25 milionu korun, celkové náklady zhruba třímilionové. „Termín je dán smlouvou z ministerstvem kultury, a to do června 2010,“ uvedl místostarosta.

Městští radní na svém středečním jednání schválili jak vyhlášení veřejné zakázky, tak členy výběrové komise. V ní je kromě zástupců radnice i pracovník kina Oko či jako poradce vedoucí kina z Týna nad Vltavou.

Kromě zlepšení kvality projekce odpadne také náročný transport krabic s klasickými filmy vlakem. „Pokud strakonická radnice po nějakém čase přidá tři čtvrtě milionu na další zařízení, bude možné ve Strakonicích promítat i ve formátu 3D, tedy prostorově,“ podotkl Pavel Pavel. Další přídavné zařízení by mohlo umožnit promítání interaktivních programů například pro školy. I s tím už mají některé biografy v České republice zkušenosti.

Se třemi promítacími okénky nutnými pro digitální projekci počítala i nedávná rekonstrukce kina.

Současnou podobu kina Oko si chválí Karel Kozlovský ze Strakonic. „Ale jestli bych při digitálním promítání poznal rozdíl, to tedy nevím. Ale kdyby mohlo kino promítat i ve 3D, to by bylo super. Děti na tom byly několikrát se školou v Praze a byly naprosto nadšené. Klidně bych si jednou za čas za něco takového připlatil,“ řekl.

Kromě Oka mají Strakonice ještě dvě kina letní a menší sál u Mravenčí skály. Jejich digitalizaci radnice zatím neřeší.

Kino Oko prošlo rozsáhlou rekonstrukcí po povodních 2002. Ta si vyžádala bezmála třicet milionů korun. Jedenáct milionů byla státní dotace, dalších 4,3 milionu pokrylo pojistné plnění. Jeden milion korun poskytl Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. Na městskou kasu tedy zbylo něco přes třináct milionů korun. Jeho znovuotevření se pak konalo v červnu roku 2005.