Podle kroniky se v Kraselově konala právě Svatoanenská pouť, když se do obce dostavil zvláštní posel s oznámením, že vypukl válka.
„Bylo to osmadvacátého července. Ihned byly vylepovány Mobilizační vyhlášky s Manifestem císaře Františka Josefa I.,“ líčí jak jsou zapsány tehdejší události místní kronikář Josef Vichr.
Z Kraselova a spádových obcí odešlo bojovat do první světové války šedesát dva občanů. Občas prý podle kroniky přišly zprávy o tom, že některý z mužů ve válce padl, nebo zemřel na následky těžkých zranění.
Jejich památku a památku všech válečných veteránů uctili v sobotu 7. listopad v Kraselově u příležitosti světového Dne veteránů. Ten oficiálně připadá na 11. listopadu.
Domů se nakonec z války vrátila z Kraselovska jen hrstka mužů. Adolf Beran, Vojtěch Kubička, Bedřich Skalický a František Had jako ruští legionáři. František Mráček a František Kubička jako italští legionáři. „Ostatní se z války vůbec nevrátili, nebo krátce po návratu zemřeli,“ dodává ze záznamů Josef Vichr.
Na válečné veterány vzpomínali lidé z Kraselova u pomníčku padlých už třetím rokem. Vyslechnout si mohli i příběhy válečných veteránů, které vyprávěl spisovatel Ondřej Fibich.
První slavnostní akt s položením věnců k pomníčku padlých a čestnou salvou se uskutečnil v roce 2006.