Také proto se ve Hvožďanech na Příbramskuv sobotu 31. říjnakoná 11. ročník festivalu Třemšínská heligónka 2009 aneb S písničkou jde všechno lépe. Josef Janoušek z Heligónkářské ligy skromně tvrdí: Program se snažíme dělat zajímavý tak, aby se k nám diváci rádi vraceli, aby se přijeli odreagovat a přišli na jiné myšlenky.

Už máte 11. ročník. Znamená to, že je heligónka tak velmi oblíbený nástroj?
Mezi milovníky lidové písničky je heligónka určitě oblíbeným nástrojem! Je svým způsobem jedinečná. Program Třemšínské heligónky se snažíme dělat zajímavý tak, aby se k nám diváci rádi vraceli, aby se přijeli odreagovat a přišli na jiné myšlenky! Jsem velice rád, že se nám to zatím daří!

Vzpomínáte na první ročník? Kolik tenkrát bylo muzikantů?
Určitě vzpomínám! Začátky jsou vždycky těžké. Tehdy se konal tento festival v obci Hlubyně pod názvem Hlubyňská heligónka. Na základě žádosti tehdejšího hlubyňského provozovatele pohostinství jsem se pustil do tohoto hudebního projektu. Každé uspořádání nějaké nové kulturní akce obnáší velké úsilí, musíte v podstatě vše vymýšlet od nuly! Také moje databáze s kontakty na účinkující heligónkáře byla tehdy mizivá. V letošním roce předpokládáme účast kolem třiceti vystupujících heligónkářů, někteří zahrají ve dvojici za doprovodu např. akordeonu, vozembouchu nebo zpěváka a možná i dalšího jiného hudebního nástroje. Pořadí účinkujících se řídí podle předem připraveného scénáře tak, aby nevznikl chaos. Zatím se nám to snad daří koordinovat hlavně za pomoci našich moderátorů, letos to budou dvě skvělá děvčata Jitka Štěpánová a Jana Filinová.

Jak je to náročné finančně?
Aby se vystupující cítili ve Hvožďanech dobře a rádi se vraceli, také aby náš hvožďanský festival obstál v konkurenci jiných pořádaných festivalů, jsou nutné finanční investice do propagačních a pamětních předmětů, občerstvení, musíme počítat s náklady na dopravu účinkujících. Další klíčovou podmínkou je dobré ozvučení sálu, u nás (zatím jako jediní) ještě navíc snímáme prostor pro účinkující kamerami a přenášíme projektorem na plátno. Velký dík patří všem partnerům a sponzorům Třemšínské heligónky, zejména pak obci Hvožďany za podporu při pořádání této náročné akce.

Vracejí se harmonikáři na Třemšínskou heligónku rok co rok?
Ano. Máme dokonce asi pět účastníků, kteří přijíždějí každoročně od vzniku tohoto heligónkářského festivalu tehdy ještě v Hlubyni na Příbramsku. Jsem velice rád, že i v letošním ročníku můžeme očekávat mnoho nových heligónkářů. Celkově přivítáme heligónkáře například z Prahy, Plzně, Českých Budějovic, Příbrami, Rakovníku, Vysokého Chlumce, Zbirohu, Ondřejova a dalších míst naší vlasti.

Jaké znějí žánry?
Zejména to jsou lidové písničky, například polky, valčíky, tanga v jedinečném a originálním hudebním podání heligónkářů. Přivítáme také Ondřeje Římka z Pavlovska u Rokycan, který bravurně ovládá hru na heligónku a určitě zahraje několik koncertních skladeb.

A co plány do budoucna?
Před dvěma lety jsme tyto hudební projekty zahrnuli do projektu s názvem Heligónkářská liga. Začali jsme spolupořádat festivaly v obci Výrov – Hadačka (okres Plzeň – sever), dále již letos proběhlo setkání heligónkářů v Uzeničkách na Strakonicku a v Cheznovicích na Rokycansku. Další chystáme 22. listopadu setkání v Přeštěnicích na Písecku. Poptávka na realizaci podobné kulturní akce přišla dokonce i z Prahy.