Václav Cimburek z Rovné u Strakonic – kdo by neznal jeho modré autobusy či kamiony, které křižují dnes celou Evropu. A jaké byly zhruba před dvacítkou let začátky jeho firmy se 165 lidmi? „Čtyři zaměstnanci a zázemí v rodinném domku,“ dodal.

To byl jeden ze třinácti oceněných při čtvrtečním fóru podnikatelů Strakonicka, které pořádala oblastní kancelář Jihočeské hospodářské komory ve strakonickém městském domě kultury.

Mezi oceněnými živnostníky byl i Václav Vlasák z Bělčic, který založil v této obci na Blatensku v roce 2003 sklářskou dílnu. Proslavily ho zejména repliky pohárů z nejrůznějších historických období. „Když na sebe slyším chválu, jako by to ani nebylo o mně. Já jen prostě dělám sklo,“ poznamenal.

Podle předsedkyně rady strakonické oblastní hospodářské komory Jaroslavy Kügelové soutěž vyhlašují společně s městy Strakonicka. „Na navrhovaný nesmí být v konkurzu, ani nesmí mít daňové nedoplatky,“ vyslovila jednu z podmínek. Mezi hodnotícími kritérii je pak například přínos pro region či etika podnikání.

Ceny se rozdávaly nejen v kategoriích významná firma či živnostník, ale i osobnost či rodák roku. A tak na jedné straně se na jeden rok může honosit titulem firma A. Pötttinger, která podle Vodňanských výrazně přispěla k zaměstnanosti ve městě, a na druhé například Marie Šafránková, která se ve Volyni stará o městskou zeleň.

Významná společnost roku:
A. Pöttinger, s.r.o., Vodňany; Texodo, s.r.o., Strakonice; Elektromontáže Blatná, s.r.o.
Významný živnostník roku:
Václav Vlasák, Blatná; Václav Cimburek, Rovná; Miroslav Velek, Vodňany
Významná osobnost roku:
Jiří Pazdera, Vodňany; Jiří Václav Novotný, Radomyšl; Alois Hradský, Strakonice
Významný rodák roku:
Marie Šafránková, Volyně; František Šesták, Sedlice; Rudolf Berka, Vodňany; Ladislav Matějka, Strakonice