Nové stomatologické centrum pro čtyři zubní lékaře roste na zelené louce vedle Penny marketu.

Fungovat začne začátkem října. Kromě čtyř klasických ordinací v něm bude také speciální ordinace na stomatochirurgii, laboratoř, ordinace dentální hygienistky, recepce, kancelář a zázemí pro lékaře. „Od začátku budeme ordinovat my dva s manželkou a zubní hygienistka. V červnu příští rok bude mít dcera promoci a nastoupí k nám. Místo bude ještě pro jednoho absolventa,“ řekl zubař Václav Pelíšek.

On i jeho manželka provozují ve Vodňanech zubařskou praxi již třicet let a vybudovat podobný rodinný podnik byl jejich sen.

Mezi lidmi se o nové klinice hodně hovoří. „Zatím ale ani nevíme, kdy to chtějí otevřít. V rozhlase hlásili, že právě hledají recepční. Požadují angličtinu i němčinu, takže to asi bude dost na úrovni,“ zmínila se Romana Martinicová z Vodňan.

O kliniku v pravém slova smyslu se však nejedná. „To by musela mít lůžkovou a výukovou část, a to nemá. I když název klinika už se zažil, přesný název bude stomatologické centrum,“ upřesnil Václav Pelíšek.

Konkrétní plány na budovu začaly vznikat před dvěma lety a stavět se začalo 1. října loňského roku. Přesně rok poté by mělo být hotovo. Náklady odhadují majitelé na deset milionů korun. „Jsme pochopitelně zadluženi. Pokud by se to dcera nechystala dělat, nemělo by to smysl,“ vysvětlil Pelíšek.

V současné době ordinují na Vodňansku čtyři praktičtí zubní lékaři. Na každého tak připadá více než dva tisíce pacientů. Několikaměsíční objednací lhůty by se příchodem nových lékařů měly zkrátit.

Zubaři: centrum otevíráme po 30 letech praxe

Když manželé Václav a Regina Pelíškovi nastupovali před třiceti lety na vodňanské poliklinice do zubařské praxe, snili o tom, že si jednou vybudují vlastní.

Jejich sen se jim částečně splnil 1. ledna 1993, kdy si pronajali od města prostory na dvě ordinace. Letos půjdou konečně do svého. „Současné ordinace už jsou takříkajíc vybydlené. Přístroje sice máme nové a moderní, ale nábytek je starý a podlahy by taky potřebovaly vyměnit. Posledního září vracíme prostory městu,“ potvrdil Václav Pelíšek.

V současné době mají Pelíškovi v databázi dohromady zhruba 2300 pacientů a nové nepřibírají.

Sehnat v dnešní době zubního lékaře vůbec není jednoduché. A to nejen na Vodňansku. Lékaři navíc stárnou a mladí se nehrnou. Z loňské ročenky České stomatologické komory vyplývá, že asi polovina českých zubařů je starší padesáti let.

Zájem mladých lidí o studium stomatologie je přitom obrovský. Bohužel pro ně vysoké školy nevytvářejí dostatek studijních míst. „Letos přijmeme kolem padesáti studentů z šesti set devadesáti přihlášených. Víc nemůžeme. Jsme limitováni kapacitou kliniky,“ řekla vedoucí studijního oddělení plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martina Buriánková.

Letos absolvovali studenti dvou oborů. Jedni z oboru stomatologie, kteří studovali pět a půl roku a budou mít titul MUDr., a druzí z nového oboru zubní lékařství. Ti mají titul MDDr. a studovali pět let. Díky tomu bude letos počet absolventů o něco vyšší. V budoucnu už budou lékařské fakulty opouštět stomatologové pouze s titulem MDDr.

Pořízení vlastní praxe ale také něco stojí. „Obyčejná ordinace se základním vybavením a jednou sestrou vyjde minimálně na milion korun. Ideální je převzít praxi po někom z rodičů. Ale to pak nevyřeší problém nedostatku zubařů u nás,“ potvrzuje Václav Pelíšek.
Na Strakonicku je v současné době registrováno 34 praktických zubních lékařů. Na jednoho připadá kolem 2050 pacientů.