Vyjeli z německého Travemünde u Baltu a svou jízdu chtějí ukončit v polovině září na hranicích Itálie a Slovinska. Včera jsme do redakce dostali zprávu, že po projetí Německem (cca 840 kilometrů) jsou oba cyklisté na území České republiky, kde si o tomto víkendu „odskočí“ do blatenského zámku na tzv. Švédské dny. František Šesták totiž v jejich rámci přislíbil Blatenským besedu o svých zážitcích z třistakilometrového maratónu, kterého se letos v červnu ve Švédsku zúčastnil.

Přítomen bude i Jan Kára, český velvyslanec ve Švédsku, jenž maratón rovněž absolvoval. Po besedě s promítáním fotografií zítra od 17 hodin se oba jihočeští cyklisté vrátí na plánovanou trasu.

„Naší symbolickou jízdou chceme připomenout, že otevřené hranice u nás nebyly vždy samozřejmostí, a rádi uvítáme každého, kdo se k nám alespoň na pár kilometrů přidá,“ zve další cyklisty František Šesták, cestovatel a autor oblíbené knihy „Z Čech až na konec světa“.

Téměř tři tisíce kilometrů dlouhou hranici, která ještě před dvaceti lety neprodyšně oddělovala západní svět od tzv. východního bloku, zamýšlí ujet za 35 dní v plném cyklistickém vybavení.

Petr Pučelík