Od neděle 23. srpna teče Karlu Vaňkovi z kohoutku místo studené vody vařicí. Bydlí v Žižkově ulici ve Strakonicích, která byla teprve nedávno otevřena po několika měsíční rekonstrukci. „Z pod chodníku se valí pára. Někde dole to muselo prasknout,“ zlobil se.

Jeho domněnku potvrdil ředitel strakonické teplárny Aleš Seitz. „Havárie je s největší pravděpodobností zapříčiněna špatnou těsností na parovodu. Jde o to, že když pára utíká z potrubí, ohřeje celou zem okolo včetně rour na vodu. Kvůli tomu pak místo studené vody teče vlažná. Celá porucha se opravuje od pondělního rána,“ potvrdil Seitz. Havárii uhradí sama teplárna.

Podle něj se výkop provádí ručně a velice šetrně k nově zrekonstruované silnici. „Děláme vše proto, aby nebyly žádné větší škody,“ doplnil. Podle některých lidí je právě na tento parovod napojena i strakonická nemocnice. To ovšem ředitel teplárny vyvrátil. „Jedná se o parovod, který vede pouze Žižkovou ulicí. Nemocnice je napojena na parovod z Radomyšlské,“ dodal Seitz.

Problémy s parovodem nejsou jenom v Žižkově ulici. Několik dní utíká pára například z parovodu u domu dětí a mládeže Na Ohradě. „Zde se jedná o netěsnost v přírubovém spoji. Dnes bychom měli začít s opravou,“ uvedl Aleš Seitz.

Strakonická teplárna zásobuje tepelnou energií až sedm tisíc domácností a různých institucí. Pára je vedena několika hlavními rameny k výměníkovým stanicím a poté k spotřebitelům. Podle ředitele strakonické teplárny Aleše Seitze se každá porucha na parovodu řeší tak, aby dodávka teplé vody spotřebitelům nebyla ohrožena.

Výroba tepla ve strakonické teplárně:
Společnost provozuje 34,3 km parovodních rozvodů a 23,8 km teplovodních rozvodů, 36 výměníkových stanic a 137 domovních předávacích stanic. Teplárna zásobuje tepelnou energií 7 000 domácností, řadu průmyslových podniků, organizací a institucí.

Vodňany

O dodávku tepla a teplé vody Vodňanským se stará Městské hospodářství Vodňany, jehož stoprocentním vlastníkem je město. Do vodovodů i ústředního topení proudí horká voda z bojlerů v centrálních kotelnách. Těch je pět a každá zásobuje určitý blok domů.

Revize provádí technici pravidelně jedenkrát ročně. „Na to máme povolenou až čtrnáctidenní odstávku. Zatím se ale nestalo, že bychom lidem vodu tak dlouho nedodávali. Teplá neteče třeba jen dopoledne. Naposledy jsme čistili bojlery na Škorně minulý týden,“ řekl hlavní technik tepelného hospodářství František Tik.

V mnoha bytových domech si lidé vybudovali vlastní malé kotelny a tento trend se rozšiřuje po celém městě „Do několika let se možná od centrálního vytápění odpojí všechny domy. Z toho důvodu ani neplánujeme investice do současného zařízení,“ dodal Tik.

Blatná

V Blatné funguje dodávka tepla a teplé vody na podobném principu. O dvě plynové kotelny se starají městské technické služby. Jednou ročně projde celé zařízení povinnou revizí. „Letos jsme do oprav investovali maximálně milion korun,“ uvedl ředitel blatenských technických služeb Pavel Srb.

Volyně

Sídliště pod Malsičkou, městský úřad, zdravotní středisko a dům s pečovatelskou službou zásobuje teplem a teplou vodou kotelna, kterou provozuje soukromá firma. Zbytek města na centrální dodávku napojený není.

V menších městech jako jsou Sedlice nebo Bavorov centrální vytápění neexistuje. Lidé mají vlastní kotle. V bytových domech bývají malé kotelny ve sklepích nebo na půdách.

V jakém stavu je dodávka tepla ve Strakonicích?

Hana Hacklová, Strakonice: Máme plynový kotel a neměnili bychom. Dříve jsem bydlela s rodiči v paneláku a byla tam věčně zima.

Marie Trojanová, Strakonice: Začátkem července bylo celkem chladno, tak jsme vymrzli, ale jinak žádné problémy nejsou.

Václav Brušák, Strakonice: Bydlíme v Hradeckého ulici a na teplárnu jsme napojeni. S dodávkou tepla jsem spokojen.

Marie Kovářová, Strakonice: Nemám k teplárně žádné výhrady. Když se něco stane, během hodiny to spraví, není tedy co řešit.

Iva Höflerová, Magdaléna Kadaňová