Cena 950 korun za metr čtvereční. Takový je návrh pro připravovaných 26 městských parcel v lokalitě Na Muškách. Ta se nachází mezi sídlištěm Šumavská a pásem rodinných domů v Předních Ptákovicích.

Tento cenový předpoklad je podle místostarosty Pavla Pavla jen jednou ze součástí návrhu na prodej pozemků v uvedené lokalitě, který radní připravují pro zastupitele. Ti by o tom měli definitivně rozhodnout koncem září. „Mělo by to ale být rozhodně víc než na Jezárkách,“ podotkl místostarosta. Před několika lety na Jezárkách stál metr čtvereční osm set korun. „Tehdy se to některým lidem zdálo moc, ale i přes počáteční skepsi jsou teď Jezárky plné,“ dodal.

Pro lokalitu Na Muškách by měly platit podobné principy prodeje jako právě pro Jezárky. Tehdy se například pro parcely, o které byl největší zájem, uskutečnila jakási dražba. U ostatních, kdo přišel, dostal ji za vyhlášenou cenu. Pavel Pavel chce prosazovat podmínku proti možným spekulacím s pozemky. „Tedy do dvou let začít stavět a do pěti mít hotovo,“ vysvětlil. Podobně tomu bylo i na už zmiňovaných Jezárkách.

O parcelu Na Muškách by měl zájem i František Jankovec z Nového Dražejova. „Kdybych si chtěl postavit, určitě bych o této lokalitě uvažoval. Je to na velmi pěkném místě a cenově to také není špatné,“ potvrdil.

Jak uvedl místostarosta Pavel Pavel, stavební práce na rozloze kolem jednadvaceti tisíc metrů čtverečních jsou nyní v plném proudu. A není to jen zasíťování zmiňovaných parcel určených k prodeji, ale například i úpravy ulice Hraniční, která se zastavovanou plochou přímo sousedí. Samostatnou část tvoří výstavba víceúčelového sportoviště. To vše má stát bezmála 55 milionů korun a započítané do toho přitom nejsou vlastní investice dodavatelů tepla, elektrické energie či telefonního operátora. Víc než polovinu pokryjí peníze z evropských strukturálních fondů.

Zóna Na Muškách bude prozatím poslední, kterou takto město pro individuální výstavbu připravuje. Existuje sice několik regulačních plánů pro některé plochy v okrajových částech města. U nich ale město není vlastníkem, a tak jejich rozvoj záleží na soukromých investorech. Jedná se o lokality Za Stínadly a Větrolamka směrem k Novému Dražejovu, Nad Vaněčků lomem ve směru od sídliště Šumavská na Vajax a Mezi Lesy na severním okraji města.

Lokalita Na Muškách:
39 milionů korun bude stát zasíťování 26 pozemků v obytné zóně, komunikace, osvětlení a podobně. Bezmála 20 milionů korun přitom pokryje příspěvek z Regionálního operačního programu (ROP). Stavba má být hotová příští rok v dubnu.
15 milionů má stát sportovní areál s víceúčelovým hřištěm, běžeckou dráhou a zázemím pro sportovce. Dotace z ROP přitom činí 13 milionů korun. Otevřené by mělo být v v říjnu příštího roku.