Na 630 prvňáčků nastoupí přesně za týden do základních škol na Strakonicku. Ve Strakonicích jich městský úřad eviduje 257. „Jedná se o informaci podanou k 28. únoru, tudíž se počet může trochu měnit. Přesné číslo prvňáčků budeme vědět až v září,“ potvrdila vedoucí odboru školství a cestovního ruchu ve Strakonicích Libuše Řeřábková. Podle ní se bude ve Strakonicích otevírat 11 prvních tříd.

Stát dosud přispíval prvňáčkům školními pomůckami za 200 korun. Pro letošek ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo rozvojový program, kdy na každého prvňáčka připadne 800 korun. Za tyto peníze nakoupí škola dětem z prvních tříd různé pomůcky. „Dříve jsme na děti nastupující do prvních tříd dostávali 200 korun, nyní je to o šest stovek navýšené s tím, že do základní výbavy patří mimo věcí jako tužky, pastelky, pravítka, také písanky, obaly a desky na sešity,“ informovala vedoucí strakonického odboru školství Libuše Řeřábková. „Dále už je na uvážení jednotlivých škol, co všechno za peníze obstarají,“ dodala.

Základní škola Alešova ve Vodňanech nakoupí ze získaných peněz klasické věci jako pastelky, vodové barvy, plastelínu, voskovky, nůžky, pravítka, nebo tužky. „Protože jsme letos získali od státu více peněz, chystáme se tedy ještě nakoupit různé sešity, barevné papíry, obaly a ostatní potřebnosti.

Šestiletá Hana Baštová z Mečichova už většinu pomůcek doma má. „Nedávno jsem měla narozeniny, tak jsem mnoho školních pomůcek dostala dárkem. Chybí mi už jen školní taška. Tu plánujeme v nejbližší době také koupit,“ říká budoucí prvňačka. Nejvíce je prý zvědavá na své spolužáky.

Počet prvňáčků na Strakonicku:
Prvňáčků na Strakonicku je zhruba 630. V samotných Strakonicích úřady evidují 257 prvňáčků, v celém Jihočeském kraji 5850.

Pomůcky jsou docela drahota

Janě Hoblové ze Strakonic vyšel nákup školních pomůcek zhruba na pět set korun. „Chybí nám pouze bačkory,“ zmínila se maminka Olgy, která za týden nastoupí do první třídy Základní školy FLČ ve Strakonicích. „Těším se úplně na všechno. Budu tam mít i nějaké kamarády ze školky,“ říká Olga.

Letos stát přispívá školám osm set korun na nákup některých školních pomůcek pro budoucí prvňáčky. Ostatní sortiment však dokupují rodiče. „Škola dceři dá asi ty pomůcky, které nebyly na rozpisu. Vzpomínám, že nebyly nikde uvedeny sešity. Ty nám tedy nejspíše poskytnou,“ doplnila Jana Hoblová.
Děti v prvních třídách většinou dostávají tzv. pracovní sešity s obrázky.

Studenti středních škol a gymnázií si hradí jak školní sešity, tak potřebné učebnice. „Naše škola kupuje pouze pomůcky, které zůstanou ve škole,“ poznamenala zástupkyně ředitele strakonického gymnázia Milena Pavlíková.

Podle Štěpána Pivničky ze strakonického papírnictví U Sv. Markéty se až v půlce září projeví, jestli lidé na konci prázdnin nakupovali. „Lidé pro různé školní věci, jako jsou sešity, pastelky a ostatní sortiment chodí. Hodně škol nám však dává seznamy až začátkem školního roku,“ řekl. Podle něj nelze zatím přesně říci, zda prodej za současné období výrazně vzrostl.

Základní výbava prvňáčka:
Aktovka, penál, ořezávátko, guma, papírové hodiny, pero, pastelky, temperové barvy (alespoň základní barvy), plastelína, tekuté lepidlo, hadřík, kelímek na vodu, starší košile (ochrana oděvu při VV), desky na písmenka, desky na číslice, desky na sešity, stíratelná tabulka A4 s fixem, hadřík, přezůvky v látkovém sáčku – preferujte bačkory, cvičební úbor v látkovém sáčku nebo tašce (kraťasy, tričko, tepláková souprava, obuv s bílou podrážkou, ponožky), ručník s poutkem, dětské nůžky se zaoblenou špičkou, ubrousek na lavici pod svačinu. Solidní výbava se dá pořídit do 2000 korun.

Magdaléna Kadaňová