Déšť, zamračená obloha, dusno a mizivé vyhlídky na zlepšení - tak vypadá sobotní Stodola Michala Tučného v Hošticích u Volyně necelé dvě hodiny po svém zahájení.Stejné, jako loni. Jakoby patriot jižních Čech a neoficiální král českého country vzpomínce na svou osobu nepřál.

Ještě v 10 hodin dopoledne to ale vypadalo poměrně nadějně. Pršelo jen drobně a i když bylo pod mrakem, v areálu se v pohodlných pozicích rozložilo kolem 300 návštěvníků. Mezi nimi i Honza z Plzně se svými kamarády. ""Byl jsem na první Stodole v roce 1998. Panečku, to byl nářez. Opravdové country, opravdoví čundráci. Tohle už je moc velká moderna, ale i tak sem jezdím. A počasí? Ono to nějak dopadne," řekl.

Otevření festivalu patřilo písničkáři Pavlu Petranovi, účastníkovi soutěže V lese. Po něm nastoupila kapela Skrze srdce z Klatov, která ji vyhrála."Tohle ale není country. Hrajou dobře, ale tohle bypatřilo na nějaký rockovýfestival," označkoval kapelu Fery ze středních Čech. S Michalem Tučnýmse potkal dvakrát v životě. "Byl to fajn chlap. Proto sem jezdím. Myslím si ale, že by asi ze současné Stodoly spokojený nebyl," dodal.

Opačný názor měla asi dvacetiletá Lenka."Přijeli jsmes partou se severních Čech. Nemyslím si, že je to tak špatné. Když MichalTučný umřel, byla jsem malá holka a jeho písničky znám jen z desek a z hospod. Možná, že to není to pravé čundrácké, ale nikdo po mladégeneraci nemůže chtít, aby vyznávala zašlé věci.I tohle je vzpomínka," reagovala.

V odpoledním programu vystupují populárnízpěváci. Počasí je ale stále nepříjené. I když neprší, areál se plní jen zvolna.

Neoficiálního začátku v pátek 21. srpna se v areálu, kde se Stodola bude konat, se zúčastnilo kolem 200 lidí. Mezi nimi i Tonda Juva, Naďa Blahutová a Radka Kalousková z Českého Těšína. "Jezdíme sem už sedm let. Normálně je nás tak osm až dvanáct, ale přátelům to nevyšlo," řekla Naďa Blahutová. Podle ní je úplně jedno, jestli jsou na pódiu zpěváci populární hudby nebo country. Důležité je, že mají chuť na Michala vzpomínat. "Ještě se nestalo, že by někoho vypískali," řekla.

Do Hoštic ji právě přivedl její přítel, který pochází z Volyně.

Mezi pamětníky ale patří Bohouš Vrána z Karlových Varů. "Byli jsme už na druhé Stodole v roce 1999. O té první jsme vůbec nevěděli. Tenkrát byla v hospodě a v jejím nejbližším okolí. Byli tam například Taxmeni, Pavel Bobek, Karel Černoch a další. S odstupem je vidět, že Stodola je teď daleko víc komerční," dodal. Přesto stále jezdí.

Druhou stránkou věci ale je, že v obci není v této době vidět moc místních lidí. Řada jich, pokud mohou,na tu dobu odjíždí pryč. Vadí jim nápor turistů, kteří se přijedou podívat na Stodolu, dožínky či jen obec, kde se natáčela trilogie filmů Zdeňka Trošky, navštívit. Někteří využívají příležitosti a dávají na viditelná místa nabídky na prodej nemovitosti.

Festival se velmi brzy začal projevovat i vsamotné obci. Ve větším množství se objevují kellímky i nedopitým pivem, PET lahve, papíry a tácky odjídla.

Sobota 22. srpna: Vítězové Soutěže v lese: 10.00.

Další: All X: 11.30; Pavlína Jíšová a přátelé: 12.30;Děda Mládek Illegal Band: 13.45; Petr Bende & band: 15.00; The Cell (CZ/US): 16.00; Harlej: 17.00; Country sisters: 18.00; Tomáš Klus 19.00.

Večerní program: 20.30. Hrají Tučňáci a hosté Rattle snake Anie, Josef Vojtek, Pavel Batěk, Laďa Kerndl, Jan Vyčítal, Petr Bende, Míša Leicht, Ondřej Ruml, Leona Černá, Tomáš Klus, Pavlína Jíšová, Tomáš Hrbáček, Michaela Tučná, Country Sisters, Adéla Lounková, Anička Kotlíková, brazilská bubenická šou Batukatum, Gondíx boys a další.

Vstupné: Předprodej: 390 korun; Na místě: 460 korun; Děti do 130 cm: zdarma; Vozíčkáři: zdarma.