Dva policisté z místního obvodního oddělení Vít Černý a Petr Janda v pátek 21. srpna čera obdrželi stříbrný čestný odznak krajského policejního ředitelství. V neděli 16. srpna se na strakonickém Podskalí bez váhání vrhli do řeky k troskám havarovaného letadla, aby zachránili jediného v tu chvíli žijícího pasažéra, a to desetiletou dívenku.

„Nejdůležitější je se prostě zachovat jako člověk, mít chladnou hlavu a pomoci. Na přílišné přemýšlení v té chvíli čas není,“ řekl Petr Janda. „Samozřejmě ty pocity a celá ta situace se nám neustále vrací, pořád si to v duchu přehráváte,“ dodal Vít Černý.

Kromě dvou oceněných policistů dostalo poděkování a finanční ohodnocení i dalších šest, kteří se podíleli na ohledání místa události a podobně. Mezi nimi byl také velitel strakonického policejního obvodu Karel Kouba. „Otřáslo to i se mnou, a to sloužím u policie dvacet let,“ dodal.

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman vyzdvihl nejen samotný zásah, ale i další postup policistů. „Někdo by mohl říct, mají to v náplni práce, je to jejich povinnost. To je pravda. Ale já říkám, takto by měla vypadat dobrá policejní práce. Když policisty káráme, musíme je i chválit,“ zdůraznil. Připomněl například dobré zhodnocení situace, kdy se zasahující policisté zbytečně nesnažili vyndavat dívenku zaklíněnou v troskách, čímž by jí mohli ještě více ublížit, a vyčkali na záchranáře. Do jejich příjezdu s ní komunikovali, aby neupadla do bezvědomí.

Myšlenky všech se nyní upínají k dívence, která leží v motolské nemocnici. Všichni doufají v její uzdravení. Podle nich by právě pak jejich práce měla smysl, kdyby se alespoň jeden lidský život podařilo skutečně zachránit.