Vaří rizoto, šijí skřítky, pletou koberečky. Duševně nemocní lidé se od března scházejí s terapeuty z občanského sdružení Fokus Písek v jeho strakonické pobočce. Zatím pouze ve středu dopoledne.

Od září však bude otevřeno dvakrát týdně a od října dokonce denně. „Rozšíření provozu nám umožnila čtyřsettisícová dotace od ministerstva práce a sociálních věcí. Přijmeme dvě nové pracovnice, které budou mít strakonickou pobočku na starosti,“ vysvětlila ředitelka sdružení Miluše Balková.

Program bude pestrý. „V pondělí dopoledne například vaření a odpoledne angličtina. Jiné dny bude skupinová terapie nebo výlety po okolí,“ dodala Balková.

Jedním z pravidelných klientů strakonické pobočky Fokusu je i Martin ze Strakonic. „Chodit sem mi doporučila moje doktorka. Cítím se tady dobře a určitě budu pokračovat,“ zmínil se mladý muž.

Přijít může každý, kdo má psychické potíže. „Musí pouze doložit, že se léčí u psychiatra, a být plnoletý,“ upřesnila terapeutka Ladislava Kašperová.
Fokus má v plánu najmout také terénního pracovníka. „Pomáhal by lidem, kteří mají problém se základními věcmi, jako je nakupování nebo vyřizování na úřadech. Nedělal by to za ně, ale doprovodil by je,“ vysvětlila Kašperová. Podle ředitelky sdružení na něj však zatím nejsou finanční prostředky.
Občanské sdružení Fokus Písek vzniklo před osmi lety v Písku a 10. března otevřelo pobočku ve Strakonicích v domě Husova sboru. Tu pravidelně navštěvuje kolem deseti klientů.

Občanské sdružení Fokus Písek
Pomáhá duševně nemocným lidem s návratem do života například po pobytu v psychiatrické léčebně.
Klientem se může stát každý dospělý člověk. Stačí pouze doložit, že se léčí.