Teploty nad třicet stupňů, vzápětí ochlazení nejméně o deset stupňů. Kolísání teplot negativně působí na zdravotní stav člověka. Více už o tom praktická lékařka pro dospělé Michaela Kovářová ze své ordinace ve Volyni.

Jaký vliv má současné střídání počasí na zdraví člověka?

Citlivější lidé vnímají více kolísání barometrického tlaku. Obtěžují je například migrenozní bolesti hlavy. Možnost silných bouřek a přívalových povodní vyvolává u lidí s předchozími neblahými zkušenostmi obavy a stavy úzkostí, nespavost, někdy i depresivní změny nálad.

Má na zdravotní stav vliv i vysoká vlhkost vzduchu? Jak se to může projevit?

Při vysoké vlhkosti vzduchu je velmi ztížen nejúčinnější mechanizmus ochlazování těla, kterým je pocení. Pokud je odpařování potu pro vysokou vlhkost vzduchu omezeno, riziko přehřátí organizmu narůstá. Řešením je umělé ochlazování povrchu těla například proudícím vzduchem z ventilátorů či proudem chladnější vody i chladivými obklady.

Čeho by se měli lidé v takových vedrech vyvarovat? Co byste jim naopak doporučila?

V tropických vedrech by měli lidé minimalizovat nákupy a pochůzky po městě, omezit sportovní aktivity a dostatečně celodenně pít nealkoholické nápoje, raději čaje a minerální vody, při zvýšeném pocení alespoň tři litry denně. K ochlazování těla je vhodné použít všechny dostupné prostředky jako je noční větrání domů a bytů, k zábraně skleníkového efektu v bytech využít zastínění žaluziemi, používat klimatizaci nebo alespoň ventilátory a osobní vějíře. Ochlazování v zastíněných bazénech a zahradní sprchování je příjemné a brání též přehřátí organizmu.

Jaká věková kategorie je nejvíce ohrožena? Snáší tyto výkyvy počasí starší lidé hůře?

Spíše než věkovou kategorii bych za závažnější považovala vlastní schopnost osob regulovat příjem tekutin a teplotu svého okolí. Jako rizikovou skupinu vnímám malé děti a osoby závislé na pomoci druhé osoby. U nich je ochrana před vedry závislá na přístupu okolí. Přehřátí zatíží především lidi s nemocemi cév a srdce. Nemám osobní zkušenost, že by u starších a vcelku zdravých lidí, schopných se s vedry vyrovnat, docházelo ke zhoršování jejich zdravotního stavu. Při nesprávném chování a špatném zavodnění organizmu může zdraví selhat u člověka jakéhokoliv věku.

Zaznamenala jste v současném období, kdy rtuť teploměru stoupá téměř ke třicítkám, vyšší počet pacientů?

Velká část mé klientely patří k venkovskému obyvatelstvu. Lidé z venkova jsou na práci na slunci a ve vedrech lépe adaptovaní nežli městské obyvatelstvo a na venkově mají i lepší podmínky mimořádnému vedru čelit ve stínu stromů a v kamenných staveních. Nemučí je rozpálené ulice, nemusí cestovat přehřátými a přeplněnými dopravními prostředky. Dosud jsem nezaznamenala žádné komplikace a ani zvýšený nápor pacientů v souvislosti s tropickým počasím na jihu Čech.

S jakými problémy k vám poslední dobou většina lidí chodí?A jaká je vaše následná diagnóza?

Důvod návštěvy lékaře u mne nyní nevykazuje nějaký sezónní výkyv. Jedná se převážně o běžné konzultace a kontroly zdravotního stavu, předpis docházejících léků, diagnostika kontaktu s klíšťaty, lehčí virozy, angíny, drobné úrazy. S některými pacienty ještě řeším dozvuky psychického i fyzického přetížení z likvidace následků přívalové záplavy v červnu.

Magdaléna Kadaňová