Rodina Smolíkova se obává každého deště. Po vydatném lijáku mají pravidelně zaplavený sklep, garáž a kotelnu. „Je to hrozné. Když prší, ani nespíme. Přijde to totiž většinou v noci a ráno jsme všichni zděšeni. Sejde se pak celá rodina a válčíme s vodou společně,“ potvrdil Milan Smolík. V pondělí večer naštěstí spát mohli.

Pondělní liják neměl ve srovnání s červnovou povodní takový dopad, i přesto ale Smolíkovi museli vodu z garáže vymetat. „Při červnových záplavách jsme měli v garáži půl metru vody. V porovnání s tím to tentokrát nic nebylo. I tak jsme však ráno vodu z garáže vymetali. Nyní ještě odčerpávám vodu z jímky, kterou jsme vybudovali před garáží a která napršenou vodu svádí. Bez ní bychom byli vždy zaplaveni více,“ dodal Milan Smolík.

Rodina si ani nemůže dát auto do garáže. „Kdybychom ho tam zaparkovali a v noci přišel silný déšť, ráno bychom s ním nevyjeli, výjezd máme totiž značně do kopce a tak se všechna napršená voda hromadí tady,“ řekl Smolík.

Podle jeho strýce Dušana Langera může za záplavu špatná kanalizace. „Na takový přísun vody kanalizace kapacitně prostě nestačí. Z kanálů pak voda stříká metr vysoko. Na záplavách se samozřejmě nepodílí jen kanalizace, ale i hospodaření na polích. Nejsou tam žádné remízky, a tím pádem nic nezadržuje vodu,“ uzavírá Dušan Langer.

Co jste prožívali při pondělní průtrži mračen? Měli jste strach z další povodně?

(Ptali jsme se Na Chatách ve Vodňanech)

Zdeněk Búzek, Újezd: Měli jsme strach. Bydlím v Újezdu a po každém větším dešti mám zaplavenou garáž. Na chatě to bylo
naštěstí v pořádku.

Jana Buriánková, Vodňany: K nám se voda nedostala. Po červnových záplavách jsme veškeré zařízení chatky vyhodili, tudíž už se další vody nebojíme.

Pavel Fialka, Praha: Přívalové deště nejsou zrovna dvakrát příjemné, naštěstí tu ale nebydlíme na stálo. Strach vyloženě nemám.

Václav Šmíd, Vodňany: Obávali jsme se, to je jasné. Dnes se tady bojí všichni. Teď jsme vodu v chatě neměli, ale v červnu to bylo jen tak tak.

Magdaléna Kadaňová, Iva Höflerová