Dvouapůlletý Aleš Sedláček z Příchovic u Přeštic byl z návštěvy Záchranné stanice živočichů Makov nadšený. Jeho rodiče za něho do návštěvní knihy mimo jiné napsali: „Jsme rádi, že další záchranná stanice existuje. Nejvíce nás zaujali bažanti, vydry, straka a veverky. Je to nádhera, krásná krajina a příjemná průvodkyně.“

Nadšených návštěvníků přišly za šestnáct let existence Makova už tisíce.

Stejně tak Makov pomohl mnoha zvířatům. „Máme tu poštolky, luňáka, různé sovy, čápy, velkou atrakcí jsou dvě vydry,“ říká zaměstnankyně stanice Irena Pechová.

V době naší návštěvy měly vydry zrovna dobrou náladu a hrály si s kameny, které jim Irena Pechová házela. „Někdy jsou ale nevrlé a ani nevylezou,“ vysvětluje Pechová.

Na webových stránkách stanice mohou zájemci sledovat to, jak handicapovaní čápi odchovávají své mladé. Za osm let se čápům, kteří už se do volné přírody nikdy nevrátí, podařilo vychovat čtrnáct mláďat, z toho dvě letos.

„Přijde půlka srpna a mladí odletí. Nikdo je to neučí a přesto se jim něco hne v hlavě a letí, mají to v sobě,“ doplňuje Pechová.

Přesto, že péče o zraněná zvířata je nejviditelnější částí práce Makova, vedoucí stanice Libor Šejna ji nepovažuje za část nejdůležitější. „Myslím si, že naším největším úkolem je osvěta. Jsem přesvědčen, že když někdo uvidí, jaké krásné zvíře je vydra, nenapadne ho zabíjet ji,“ říká Šejna. „Samotná záchrana zvířat je výborná věc, ale pro přírodu jako celek je to naprosté minimum. Větší význam má pro lidi třeba informace, že když vidí na poli malého zajíce, mají odejít,“ vysvětluje Šejna.

Záchrannou stanici živočichů Makov blízko Čížové navštívilo v minulém roce 6000 lidí. Letos by se jejich počet mohl podle Libora Šejny dostat až na 8000.