Žluté, modré a zelené nádoby zmizí z ulic a Palackého sadů v centru města nejpozději do dvou let.

Neznamená to však, že Písečtí přestanou odpad třídit. Jen kontejnery se schovají pod zem a nebudou hyzdit historické centrum.

Robert Nácovský z Prahy přijel do Písku na pár dnů filmového festivalu. Ani nechtěl věřit svým očím, když viděl přeplněné kontejnery na rohu jinak krásně upraveného náměstí. „Písek má vůbec v centru hodně nádob na odpady. Nepříjemně páchnou, na chodnících překáží a kazí dojem z jinak krásného města,“ myslí si Robert Nácovský.

Zatímco návštěvníkům města kontejnery mezi památkami vadí, mnozí Písečtí už si na ně zvykli a většinou chodí kolem nevšímavě. Do dvou let se situace změní.

„Město má zpracovaný projekt na šest podzemních stanovišť. Jejich výhodou je nejen to, že nepřekáží na veřejných prostranstvích, ale jsou rovněž odolná proti vandalům. Potvrzují to i zkušenosti z českých i evropských měst, kde tato zařízení používají,“ uvedla místostarostka Písku Hana Rambousová (VPM).

Jedno podzemní sběrné místo vyjde zhruba na 800 tisíc korun. S budováním se začne na Bakalářích a v Palackého sadech, hotové budou v říjnu. Další budou na Velkém a Alšově náměstí a v Heydukově ulici. Na Fügnerově náměstí se úložiště bude zřejmě řešit v souvislosti s celkovou rekonstrukcí této lokality u Kamenného mostu.

Sedmé podzemní stanoviště nádob na tříděný odpad má být na nádvoří radnice. Kolem kontejnerů návštěvníci chodí do Prácheňského muzea a do Sladovny. Tady by podle informací vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslava Šatry byla použita jiná technologie. Šlo by o vyjížděcí stanoviště na hydraulice. Vedle nádob na tříděný by zde byly i nádoby na zbytkový odpad.

Realizace je však odložena, protože město se zatím nedohodlo s památkáři. Ti se domnívají, že budování podzemních kontejnerů v těchto místech by narušilo cenné archeologické situace, které se v areálu hradu dají očekávat.

Na stavbu podzemních stanovišť má již město přislíbenou dotaci ve výši téměř pět milionů korun z Operačního programu životní prostředí Evropské unie. V městském rozpočtu je letos vyčleněna částka 1,45 milionu korun.

Výběrové řízení na všech šest stanovišť, do kterého se přihlásili čtyři zájemci, vyhrála firma Strabag Písek za cenu 8,6 milionu korun.