Přívalový déšť, který se prohnal jižními Čechami, zasáhl v okrese Strakonice jak část Vodňan, tak Chelčice, Libějovice, Újezd a Radomilice.

Až 60 milimetrů srážek spadlo v noci z pondělí 3. na úterý 4. srpna v obcích na Vodňansku. Hasiči čerpali vodu ze sklepů a čekali na vodu, která míří k Vodňanům. „Pokud nebude pršet, nic nehrozí,“ řekl velitel vodňanských hasičů Jaroslav Muchl.

Hasiči čerpali vodu ze sklepů

Kvůli přívalovému dešti vyjížděli v úterý 4. srpna ráno hasiči i na Strakonicku. Pře 5. hodinou ranní odstraňovali padlý strom na silnici u Předních Zborovic. V půl sedmé čerpali vodu v ulici Budějovická ve Vodňanech a o hodinu později v Radomilicích. Mezitím monitorovali situaci.

Voda už stoupá jen pomalu

Hladina Blanice může v dopoledních hodinách (4. srpna) vlivem dotoku ještě stoupat. Vyplývá to ze zprávy Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Vlivem nočních srážek byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity (ohrožení) na Zlatém potoce, který se nad Bavorovem vlévá do Blanice. Podle meteorologů by ale k významnějším nárůstům už docházet nemělo. Zatímco na Zlatém potoce překročila hladina úroveň druhého povodňového stupně v 5 hodin ráno a třetího v 7 hodin ráno, na Blanici v Bavorově Blanice dosáhla prvního povodňové stupně (bdělost) v 7 hodin ráno. V 9 hodin ráno tam byla Blanice na 154,3 a Zlatý potok v Hracholuskách na 135 centimetrech­.

Libějovice vyhlásily kvůli vodě stav ohrožení

Stupeň ohrožení vyhlašovali v pondělí 3. srpna kvůli dešťům v Libějovicích na Vodňansku. „Naměřili jsme 55 milimetrů srážek,“ zmínil se starosta obce Jan Chrt. Na místě byli i hasiči, zabezpečovat proti vodě museli jeden dům, kam tekla voda. V úterý 4. srpna dopoledne se již situace uklidnila. „Voda už se vsákla do polí. Ovšem nesmí začít zase pršet,“ poznamenal starosta.

Také Chelčicemi se prohnala voda. Podle starosty Jiřího Irala zaplavila ale pouze jednu komunikaci. „Na obecním ani soukromém majetku žádné škody nevznikly,“ dodal.

Škody na úrodě nemá ani chelčická zemědělská společnost Zemcheba. „Škody nám způsobily spíše kroupy, které se tu v prohnaly v neděli,“ zmínil se za společnost Michal Kortan. Problém je podle něj jen s podmáčenými poli, do kterých nelze vjet s technikou.

V Újezdu kanalizace vodu nepobrala

V obci Újezd nedaleko Vodňan začalo pršet už v pondělí 3. srpna kolem 20. hodiny. Jako při každé velké vodě, měli místní strach. „Kvůli špatné kanalizaci, která vodu často nepobere, se voda dostává do domů,“ zmínil se obyvatel Újezdu Dušan Langer. Podle něj své udělalo i nesprávné hospodaření na polích, kde chybějí remízky a volné plochy vodu pak nepoberou. Déšť ale tentokrát přece jen tak prudký nebyl a tak byly nakonec zatopené jen sklepy tří domů.