Rekonstrukce a modernizace vodárny v Hajské přijde na 71 milionů korun. Za tolik bude akci dělat vítěz výběrového řízení – sdružení místních firem Aldast a Znakon, které přišlo s nejvýhodnější nabídkou.

Kdy ale práce začnou, přesto není jasné. Radnice totiž stále čeká na přidělení dotace z ministerstva zemědělství. Podle starosty Pavla Vondryse zatím všechny stupně schvalování byly kladné. „Pokud by přece jen město slibovaný příspěvek nedostalo, začátek stavby by radnice raději odložila.“

Několikanásobně finančně náročnější bude akce týkající se kanalizačního systému ve městě. Na ni má padnout ve třech letech téměř 350 milionů korun. Dotace bude činit zhruba o sto milionů méně. Tady jsou ale přípravy o krok zpět než u Hajské.

Po konečném schválení zadávacích podmínek poskytovatelem dotace, kterým je operační program životního prostředí, by konečně mohlo být vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele.

Akce má zahrnovat jak zvýšení kapacity čistírny odpadních vod, tak stavbu tří kanalizačních sběračů směrem do Radošovic, na Řepici a na Habeš. „Zda bude možné začít už letos, zatím nedokážu říct,“ dodal starosta.

Pro lidi jsou miliony potřebné na vodárnu i kanalizaci nepředstavitelné. Nad částkami kroutil hlavou i obyvatel Strakonic Václav Vránecký (66). „Co naplat, bez vody z kohoutku a fungujícího odpadu se ve městě neobejdeme,“ konstatoval.

Modernizaci vodárny si vyžádal její stav prakticky na hranici životnosti. Vodu do sítě dodává od roku 1937. V provozu jsou ještě některé původní filtry. Nejrozsáhlejší rekonstrukcí prošla v letech 1974 až 1977.