Vytvořit územní plán a nabídnout lidem místa pro výstavbu rodinných domků. To je jeden z nejdůležitějších úkolů, který mají před sebou nově zvolení zastupitelé ve Slaníku.

Územní plán obec zatím nemá, jen studii z roku 1996. „Bez plánu se ale Slaník rozvíjet nemůže. Ještě letos chceme zažádat o grant na jeho sestavení,“ zmínil se starosta Josef Bátovský.

Je to podle něj jediná dotace, na kterou má Slaník letos ještě šanci dosáhnout. „Ostatní už jsou téměř uzavřené,“ vysvětlil.

Noví zastupitelé chtějí najít hlavně vhodné obecní pozemky pro výstavbu. „Roky se ve Slaníku nestavělo. Když už, tak na soukromých pozemcích nebo se jen opravovaly staré domy. A to je škoda, protože zájem o výstavbu tady je,“ doplnila místostarostka Martina Spišská.

Obyvatelé Slaníku většinou nadšení nových zastupitelů vítají. Někteří se k jejich plánům ale staví nedůvěřivě. „Je hezké, co všechno chtějí udělat. Uvidíme, co se jim povede. Raděj to budu hodnotit až po čase, až budou moci ukázat, jak se starají,“ uvedla jedna z obyvatelek Slaníku.

A že je plánů opravdu dost, potvrzuje i to, že by zastupitelé chtěli postupně obnovit také činnost místních spolků a především zapojit do dění v obci co nejvíce obyvatel.

Pokud budou mít zájem, příležitost by mohli dostat například při obnově tradičních akcí, jako je pochod Slanická lípa. „Ten bychom chtěli znovu uspořádat asi po dvaceti letech. A tak po pětatřiceti letech máme v plánu založit spolek mladých hasičů. Kdysi tu býval a měl věhlas po celém okrese,“ poznamenal včera starosta.

Hlavní problémem, který Slaničtí potřebují vyřešit, je zdroj pitné vody. Tím se zastupitelé začali zabývat hned po svém zvolení. Vyřešit ho chtějí do zimy.

Obec Slaník
– Slaník má 9 zastupitelů. Zvoleni byli při mimořádných volbách 27. června.
– Původní zastupitelstvo se rozpadlo kvůli neshodám o zdroji pitné vody.
– Přibližně půl roku obec spravoval ministerský úředník.