Neschopnost splácet dluhy přivedly v tomto týdnu píseckou firmu Jitex, a. s., až do insolvenčního řízení. U Krajského soudu v Českých Budějovicích leží návrh na prohlášení insolvence a je otázkou několika dní, než bude stanoven správce.

Výkonný ředitel Jitexu, a. s., Radek Slavíček si od tohoto kroku slibuje zklidnění situace. „Jakmile bude stanoven insolvenční správce, čeká vedení další jednání o osudu firmy i jejích zaměstnanců. Zájem pokračovat máme, zakázky jsou, máme jen problém s platbami,“ řekl Slavíček.

Jitex má v současnosti 128 zaměstnanců, kteří jsou právě na celozávodní dovolené. O tom, v jakých problémech se firma ocitla, nemají mnozí zatím ponětí. „Nevím nic, ale to víte, že o práci se bojím, nechtěla bych o ni přijít,“ řekla jedna ze zaměstnankyň.

Slavíček připustil, že k propouštění může dojít. „Dá se to předpokládat, ale v jakém rozsahu to bude, bych zatím nerad odhadoval,“ dodal. Firma musí na krajský soud doložit další doklady. V jakém režimu bude pracovat dál, bude záležet i na správci.

Jitex, akciová společnost:
V současné době má Jitex, a. s., 128 zaměstnanců. Věřitelům dluží 47,7 milionu korun. Aktiva firmy jsou ve výši 35 milionů korun, pohledávky 10 milionů korun. Majitelem Jitexu, a. s., je společnost Jitex Písek.