Téměř osmdesátiletý stříbrný smrk před budovou soudu ve Smetanově ulici ve Strakonicích v úterý padl. Obyvatele okolních domů to pobouřilo. „Strom byl naprosto zdravý,“ říkají.

Jana Kozová ze Strakonic si kvůli tomu chtěla jít stěžovat na životní prostředí. „Mrzí mě, že byl pokácen. Vždy jsem se kochala, jak se ve větvích schovávali ptáčkové a veverky,“ povzdychla si Kozová. Podobného názoru je i Jana Červenková. „Strom tady byl dominantou,“ konstatovala.

Podle pracovníků strakonického životního prostředí nebyla jiná možnost. Hrozilo totiž, že vzrostlý smrk spadne. „Šlo o problematický strom, už byl mírně nakloněný,“ vysvětlil za odbor životního prostředí města Miroslav Šobr.

Jana Kozová nevěří, že byl strom zlikvidován kvůli špatné stabilitě. „Chodím tu denně a nikdy jsem si nevšimla, že by byl nakloněn. Podle mě je to jen výmluva,“ soudí Kozová.

Miroslav Šobr ale dodává, že na smrku byla provedena tahová zkouška. „Podle metodiky posuzování stromů vyšlo skutečně najevo, že není zcela stabilní,“ dodal.

Likvidaci stromu měly na starosti technické služby. Ty se svou technikou vyjely na místo časně ráno. „Vždy se snažíme dělat v době, kdy bude kolem co nejméně lidí. I když svou prací neohrožujeme okolí, riziko, že se někomu může něco stát, tu stále je,“ potvrdil ředitel technických služeb Ludvík Němejc. Podle něj bude dřevo pokáceného stromu určeno k prodeji.

Zlikvidovaný smrk nahradí město jinou výsadbou.

Magdaléna Kadaňová