Dvakrát tolik, odhadem o 11 kilometrů, se protáhne objížďka řidičům, kteří se chtějí dostat ze Štěkně do Čejetic. K opravě místního mostu přibylo ještě uzavření železničního přejezdu ve Lhotě u Kestřan.

Právě přes tuto obec totiž původně vedla nejkratší objízdná trasa.

Podobné situaci se chtěla vyhnout správa a údržba silnic, která z tohoto důvodu odložila plánovanou opravu mostu u Kestřan.

Správa železniční dopravní cesty o komplikaci ví. „Na trati je potřeba vyměnit poškozené železniční pražce a doplnit štěrk v podloží. Prázdniny jsou na podobné opravy nejlepší doba. Většinou se snažíme udělat výluku v noci nebo alespoň o víkendu. V tomto případě to ale nešlo,“ vysvětlil mluvčí společnosti Pavel Halla. Dodal, že opravy potrvají pouze tři dny.

Nová objížďka je vedena na Sudoměř, Ražice, Putim, Zátaví a Kestřany.

Na uzavřený železniční přejezd musel zareagovat také regionální dopravce ČSAD STTRANS. „Autobus teď jezdí ze Strakonic na Modlešovice, Čejetice, Sudoměř a Mladějovice,“ uvedl vedoucí divize autobusové dopravy ČSAD STTRANS Josef Michálek.

Aleně Hávové ze Sudoměře prodloužení objížďky nevadí. „Alespoň mají lidé vyhlídku a dostanou se tam, kam by se normálně třeba nepodívali,“ řekla.

Bez autobusového spojení v obci ale zůstali lidé ze Slaníku. Obyvatelé, kteří cestují do Strakonic nebo Kestřan a dále na Písek autobusem, musejí ujít zhruba jeden kilometr na rozcestí k hlavní silnici, kde je autobus naloží. „Obce Slaník, Štěkeň a Přešťovice bude po dobu výluky obsluhovat pouze pravidelná linka na Písek,“ poznamenal Michálek.

Podle starosty Slaníku Josefa Bátovského používá o prázdninách autobusy minimum lidí. „Ti, kteří jezdí do práce, se spolu domluví a jedou autem,“ podotkl.

Autobus nechybí ani Ladislavu Nagyovi ze Slaníku. „Ty tři dny to vydržím, i kdybych měl chodit pěšky,“ zmínil se.

Oprava trati ze Strakonic do Ražic trvá od pondělí do středeční 19. hodiny. Na nejbližší dobu není v oblasti plánovaná žádná další železniční výluka.