Dokončit městský kamerový systém chtějí Strakoničtí. A to i přesto, že na poslední sedmou etapu dotaci nedostali. Poslední dva kamerové body by se měly objevit na sídlištích 1. máje a Šumavská.

Právě na sídlišti 1. máje bydlí Irena Kotlíková. „Nedávno tam zrovna jednomu muži poškrábali auto. Kamery tam tedy stoprocentně uvítám,“ potvrdila. Naproti tomu Marie Vlčková ze Strakonic si myslí, že je kamer ve Strakonicích už příliš. „Přijde mi divné, když si uvědomím, že jsem téměř na každém kroku sledována,“ tvrdila.

Strakonice žádaly o dotaci z krajského programu prevence kriminality na projekt za 350 tisíc korun, který obsahoval kromě dvou kamer, ještě další technické vybavení. Podíl města měl přitom činit asi sedmdesát tisíc.

Podle starosty Pavla Vondryse jde ale cena elektroniky stále dolů, což platí i pro tento druh techniky. Proto radnice chce začít s průzkumem, na kolik by taková kamera přišla a případně ji pořídit rovnou z městské kasy. „Uvidíme, zda z peněz v letošním rozpočtu budeme moci pořídit jednu či obě,“ dodal.
Aby byl městský monitorovací systém kompletní, je třeba doplnit právě zmiňované dva body. V současnosti je jich ve městě čtrnáct.

Vše začalo před šesti léty, kdy byly instalovány první čtyři kamery na nejfrekventovanějších místech ve Strakonicích. Od začátku se sledovací pracoviště nachází na služebně městské policie v ulici Komenského.

Jak kamery v poslední době pomohly
– Začátkem května strážník prostřednictvím kamerového systému uviděl dva muže, jak polepují celý střed Strakonic plakáty na místech, kde to není povoleno. Poté naskočili do auta a ujížděli pryč. Zastavili se však u jedné z místních benzinových pump. Tam už se hříšníci dostali do rukou hlídce městské policie.
– Koncem června byla u jednoho ze strakonických marketů odcizena koloběžka. Na monitoru kamerového systému městští policisté uviděli, že na ní jede asi šestiletá holčička. Koloběžka nakonec putovala zpět k majitelce a dívenka k babičce, která ji měla hlídat.