Generální oprava lávky přes mlýnský náhon směrem od prostranství pod Hvězdou na sídliště 1. máje bude stát 1,3 milionu korun. Na její hrozivý stav ukázal nedávný průzkum můstků ve Strakonicích.

To, že je lávka v žalostném stavu, si všiml i třiapadesátiletý obyvatel Strakonic Karel Noha. „Zatím se tudy chodit dá, ale je to čím dál tím horší,“ poznamenal.

Podle slov starosty Pavla Vondryse je ve městě celá řada menších lávek, které musí město ze zákona pravidelně kontrolovat. „Kolikrát si ani lidé neuvědomí, že po ní jdou a berou ji za součást komunikace. Každá z nich má nějakou životnost a postupně se dostávají do stavu, kdy s nimi bude třeba něco udělat,“ konstatoval. „Když jsme je mapovali naposledy, stanovili jsme i přibližné pořadí, v jakém by mělo docházet k jejich opravám,“ dodal starosta. Přitom se ukázalo se, že opravu nejvíce potřebuje právě ta vedoucí přes náhon.

Můstek pro pěší a cyklisty bude rekonstruovat firma SaM Silnice a mosty, která dala při výběrovém řízení na začátku července nejvýhodnější nabídku. Zmiňovaných 1,3 milionu je přibližně tolik, kolik předpokládal i projekt. Práce na lávce by měly začít ještě letos, nejspíš po prázdninách. Vše by pak podle informací radnice mělo být hotovo do konce listopadu. Lávku v tomto období čeká kompletní oprava od povrchu, přes nosníky, až výstuže či dilatační zařízení.

Rekonstrukce lávky je podle mluvčí radnice Marie Kotlíkové předznamenáním regenerace sousedního sídliště 1. máje. Projekt první etapy však má být hotov až v březnu. Bude zahrnovat úpravy vozovek, hřišť, veřejného osvětlení a podobně.

Okolí samotného mlýnského náhonu však prochází úpravami průběžně. Vloni na jaře tam například došlo k výsadbě dřevin.