Hodně komárů je podle starostky Pavly Poláčkové například ve Skalách. „V obci se po přívalových srážkách vytvořily čtyři louže, kde voda stála, a to bylo pro komáry přímo líhní,“ zmínila k situaci. Dezinsekční firmu ale Skály povolávat nemusely.
V Protivíně si poradili sami. Předešli výskytu komárů vápněním. „Z lagun jsme vyčerpali vodu a posypali je vápnem,“ uvedl starosta Jaromír Hlaváč.
Na hubení hmyzu mají na Písecku oprávnění tři firmy. „V souvislosti s letošními povodněmi si nás ještě nikdo neobjednal. V roce 2002 jsme ale zasahovali,“ poznamenal. majitel firmy DDD–ASAN Pavel Janoušek.
Stejnou zkušenost má i Josef Bečvář z firmy DERADO. „Počet komárů je v normě. Z hygieny ani z ministerstva životního prostředí nám zvýšený počet nehlásili a nikde jsme komáry nehubili,“ shrnul.
Podle hygieniků je nyní plošná likvidace komárů neúčinná. „V červenci jsme prováděli průzkumy v povodí řeky Otavy a zejména Blanice. Vzhledem k pokročilé době jsme však narazili pouze na vylíhnuté jedince. Na ty ovšem plošná likvidace neúčinkuje. Plošně se totiž mohou hubit pouze larvy a kukly komárů,“ vysvětluje za Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje František Kotrba.