K ráznému kroku je přiměla červnová povodeň. Voda z Volyňky totiž ve městě vytopila kolem padesáti domů.

Podle starostky Lenky Nestřebové už si radnice objednala odborníka na výstavbu protipovodňových opatření. „Jde o projektanta, který by nám měl po zhlédnutí koryta řeky jasně říci, co vodu v korytě udrží a co je schůdné na Volyňce vybudovat,“ poznamenala starostka. Přijet by měl už příští týden.
Jako nejproblémovější místa se ukázaly lokality u koupaliště, mototechny a čistírny odpadních vod. Voda se tu valila z řeky přes břehy.

Podle Ivana Přiba z Volyně, kterému se dostalo do domu až půl metru vody, by stačilo břehy navýšit. „Voda se k nám do domu valila od čističky. Být tam o půl metrů vyšší břeh, byl by klid. Voda už by se vylévala jen do polí a nezatopila by ani sousedy před námi,“ říká Přib.

O tom, do jakých protipovodňových opatření se bude moci město pustit, musí jednat s Povodím Vltavy. To je totiž správcem toku. „Společně s finančním přispěním povodí bychom chtěli opatření i realizovat,“ dodala starostka Nestřebová. Další peníze na jejich výstavbu chce město shánět z dotací.
Podle mluvčí společnosti Povodí Vltavy Petry Krainové musí první iniciativa obcí směřovat na ministerstvo zemědělství, které záměr schvaluje a případně i přidělí dotace. „Povodí Vltavy zajišťuje veškerou další činnost až poté, co má obec územní řízení a rozhodnutí a zajištěné pozemky,“ dodala k běžnému postupu.

Volyně žádné protipovodňové opatření nemá. Jediné, co při povodni lidi před vodou chránilo byly pytle s pískem.

– Volyně spočítala škody po červnové velké vodě na 68 milionů korun.
– Zatopeno bylo kolem padesáti domů, 10 až 15 rodin mělo vodu v obytných prostorách.