Vyšší kapacitu, úspory energie a bezpečnost pro děti. To mají přinést prázdninové rekonstrukce mateřských škol v Chelčicích, Volyni a Malenicích.

Otevření jedné třídy navíc sklízí kladný ohlas u maminek z Volyně. „Je to jedině dobře. Vždyť při zápisu přišlo vždy kolem čtyřiceti dětí, a vzali něco málo přes dvacet,“ říká maminka dvou dětí Petra Pacáková.

Rozšíření se podle ní bude hodit i maminkám, které mají mateřskou dovolenou jen do tří let. „Alespoň bude místo, kam děti dát, aby mohly jít do práce,“ poznamenala.

Ve Volyni vznikne třída pro dvacet dětí. Nové prostory se přestavují z původních skladů a části hospodářských budov. „Byla to nejrychlejší a nejekonomičtější možnost. Práce jsou tak v polovině,“ zmínil se za radnici František Maroušek.

Úpravy za necelých 1 100 000 korun mají být hotové do konce července. V srpnu bude nová třída ještě vybavena nábytkem.

Kapacitu navyšuje o třídu také mateřská škola v Chelčicích. Bývala pro 24 dětí, na nový školní rok už jich je přihlášeno 37. „Abychom splňovali hygienické normy, musíme rozšířit sociální zařízení. Hotovo by mělo být do poloviny srpna,“ dodal starosta Chelčic Jiří Iral.

V rámci úprav mění dělníci v mateřince i více než sto let stará dřevěná okna za nová. „To kvůli jejich dezolátnímu stavu a úspoře tepla,“ dodal starosta.
Rekonstrukce objektu vyjde na 1 300 000 korun, 700 tisíc dostali Chelčičtí z grantového programu Jihočeského kraje. Zbytek půjde z obecního rozpočtu. „Čekali jsme sice dotaci o tři sta tisíc korun vyšší, ale úprava školky byla nutná. Naposledy proběhla snad v sedmdesátých letech. Budeme muset peníze v rozpočtu prostě najít,“ říká Iral.

Do mateřinky chodí děti z Chelčic, Truskovic i Libějovicka, kde už zařízení přibližně pět let nefunguje.

Mateřská škola v Malenicích už svoji kapacitu zvětšovat nemůže, není kam. Do letních úprav se ale pustila. Obnovu potřebovalo podle starosty Josefa Bláhovce oplocení zahrady a houpačky. Úpravy kladně hodnotí ředitel mateřské školy Zdeněk Vorel. „Bylo to opravdu potřeba. vybavení hřiště bylo možná ještě z dvacátých let. Nové prvky jsou bezpečnější a také estetičtější,“ uvedl.

Úpravy zázemí vyšly na víc než 1 800 000 korun. Peníze jsou z části výhra v soutěžích Vesnice roku a podíl je i dotace z programu Leader.

Provoz mateřských škol jejich rekonstrukce neovlivní. Všechny mají být dokončeny ještě před zahájením nového školního roku.