V myštickém hostinci vrcholí rekonstrukce. Stavební práce se dotkly ubytovacích prostor v patře, hospody s kuchyní a kulturního sálu v přízemí. Dostane se také na střechu a fasádu.

Šenk je v provozu od května, vaří se od začátku července. Probíhající stavební práce neodrazují ani skupiny místních i přespolních zákazníků. „Že se tu pracuje nám nevadí. Už teď je tu lepší obsluha i lepší zázemí,“ pochvaluje si jedna z nich, Anna Holková.

Ponurá minulost

Historický hostinec koupila obec od rodiny Germenisů letos v březnu za čtyři miliony korun. „O objekt jsme stáli už dlouho. Jeho součástí je totiž obecní kulturní sál, do nějž byl přístup pouze přes dvůr nebo hospodu a tento stav byl nevyhovující. Uvažovali jsme o rozsáhlé přestavbě kulturního domu tak, aby mohl být využíván samostatně. Koupě hostince tento problém vyřešila,“ popisuje starosta Myštic Tomáš Koželuh.

Od podpisu smlouvy neuběhly ani dva týdny, když 17. března v časných ranních hodinách vtrhla do objektu zásahová jednotka policie a odhalila v bytě nad hospodou pěstírnu konopí. „Neměli jsme o ní ani tušení. Předchozí majitelé řekli, že od bytu nemají klíče. Garantovali serioznost nájemce, tudíž jsme do těchto prostor násilím nevstupovali. Nájemní smlouva měla vypršet v dubnu, a tak jsme přistoupili ke koupi, aby už práce mohly začít,“ uvedl Koželuh.

Peníze

Rekonstrukce hostince vyjde zhruba na půl milionu korun. Protože je objekt památkově chráněný, přispěli památkáři 90 tisíci korunami na opravu střechy a fasády. Zbytek hradí obec ze svého. Náklady na likvidaci pěstírny vyjdou na dalších téměř čtyři sta tisíc korun.

Hostinec v patře

Největší úpravy v těchto dnech probíhají na pěti hostinských pokojích v patře. „Byl bych rád, kdyby byly hotovy do srpna,“ řekl správce objektu Vlastimil Lukeš. Jasno zatím není pouze o bytě, ve kterém se nacházela pěstírna. „Buď si ho nechám já, nebo ho bude využívat personál,“ uvažuje Lukeš. Obec v prvním patře v prostorách mázhauzu zamýšlí zřídit nějakou mini muzejní expozici týkající se historie Myštic a okolí.

V Myšticích žije k dnešnímu dni 268 stálých obyvatel a obec hospodaří s vyrovnaným, bezmála čtyřmilionovým rozpočtem.

Odhalení pěstírny konopí v Myšticích:
17. března 2009 byla v bytových prostorách hostince odhalena pěstírna marihuany. Policejní zásahová jednotka, která vstoupila s povolením soudu do objektu v časných ranních hodinách, nalezla zhruba sedm set květináčů s rostlinami konopí. Od této doby se na Strakonicku podle policejní mluvčí Jaromíry Novákové žádnou podobně velkou pěstírnu konopí odhalit nepovedlo.