Blesk z čistého nebe byl pro Lenku Haisovou (37) ze Strakonic dopis, který přišel 10. června. České dráhy (ČD) v něm žádají po matce patnáctileté Báry, kterou loni v září srazil ve Strakonicích vlak, odškodné 17 516 korun.

Má to být náhrada za škody, které společnosti v souvislosti s tragickou nehodou vznikly. „Když už se člověk dostane z nejhoršího, najednou přijde tohle,“ dodala žena, která zůstala s druhou dcerou sama.

Podle tiskového mluvčího ČD Petra Šťáhlavského je to běžný postup. „Dívka porušila zákon o drahách, který ukládá zákaz vstupu na kolejiště. V tomto případě budeme částku požadovat po pozůstalých,“ vysvětlil. Má to podle něj být i varování pro ostatní, kteří přes koleje chodí.

Kvůli nehodě, která se stala, když dívka přebíhala trať, vznikly drahám náklady za náhradní dopravu, zpoždění vlaku a dopravení drážního inspektora na místo nehody.

V odpovědi na uvedený dopis Lenka Haisová České dráhy žádala, aby od vymáhání upustily. „Jsem po rozvodu a je jasné, že počítám každou korunu. Ale o peníze mi v tomhle případě ani tak nejde. Považuji něco takového hlavně za hyenismus,“ svěřila se.

Zatím má celou věc v rukou její pojišťovna, která zkoumá, zda by v rámci svého plnění částku nemohla uhradit. Pokud však Lenka Haisová dlužnou částku do konce července nezaplatí, chtějí České dráhy vše dát k soudu a hrozí jí pak i úroky z prodlení.

Podle Šťáhlavského však ještě existuje možnost, že by matka zažádala o snížení částky nebo její prominutí. „Může to samozřejmě zkusit, ale rozhodne o tom přímo vlastník společnosti,“ dodal.

Lenka Haisová o této možnosti ví a pokud věc nevyřeší pojišťovna určitě k tomuto kroku přistoupí.

Co se stalo v sobotu 6. září 2008
Po 17. hodině vyjíždí ze strakonického nádraží rychlík směrem na Plzeň. Přibližně 300 metrů od nádraží mezi ulicemi 5. května a Tovární sráží na kolejích patnáctiletou dívku. Ta při této havárii umírá.

Klára Alešová, Jana Štroblová