Stavebníci omezovali kvůli dešti práce jen minimálně, žádný termín dokončení nemusí být kvůli povodním posunut.
Potvrdil to včera technicko – správní náměstek Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha. „Od firem, které mosty dělají, nemáme zatím žádné reakce, že by měly problémy s původními termíny,“ dodal.


Němětice
Na tři dny si dali při povodních dělníci pauzu s pracemi na mostě přes Volyňku v Něměticích. Podle stavbyvedoucího Jaroslava Komrsky je ale most v pořádku a práce pokračují. „Voda přes něj nešla. Problém byl jen s lávkou pro pěší. Poškozená nebyla, ale nástup na jedné straně jsme museli dělat nový,“ řekl. Vše už je na svém místě. „Zářijový termín dokončení kvůli vodě posunovat nebudeme,“ dodal Komrska.
V současné době dělají dělníci výztuž nosné konstrukce. Most se totiž bude přibližně o půl metru rozšiřovat.

Zatím tak musejí Němětičtí a lidé ze sousedních Nihošovic do Strakonic i Volyně po objížďce. Přibližně deset kilometrů navíc najede při cestě do Strakonic Jaroslava (60) z Nihošovic. „Jezdím tam na nákupy. Běžně jedeme přes Němětice, ale most je zcela uzavřen, tak co můžeme dělat,“ zmínila se žena. Do Volyně se řidiči dostanou přes Počátky. „Zpět už to jde kolem školy v přírodě. Je tady jednosměrka,“ dodala žena.

Čejetice
Bez škod po velké vodě je i most přes Otavu v Čejeticích. „Voda nešla tak vysoko, aby stavbu ohrozila,“ zmínil se včera stavbyvedoucí Jan Kouba. Přesto stavebníci přehodnotili výstavbu lávky pro pěší. „Měli jsme ji stavět vedle mostu, ale nebude to tak. Uděláme lidem a cyklistům koridor přímo na mostě,“ uvedl. Prý pro případ, kdyby se opět voda zvedla, aby lávku neodnesla.

I když měli dělníci kvůli dešťům v uplynulých dnech občas zkrácenou pracovní dobu, most stihnou dodělat v termínu – do konce září.
Krašlovice

Ani výstavby mostu v Krašlovicích přes Blanici se záplavy neměly dotknout. Dělníci tu pracovali i za povodně. Kvůli dovoleným se ale Deníku nepodařilo sehnat kompetentní osobu, která by to potvrdila.

Česticko
Další dva mosty se opravují ještě na trase Němětice – Dřešín. Je to u Počátek a u Čestic.
Na mostě u Počátek chybí podle údajů Jana Štíchy ze Správy a údržby silnic Jihočeského kraje hydroizolace a do mostu a jeho nosné konstrukce tak zatýká. „Dochází tím k rozpadu kamenných zdí. Také římsy mostu jsou zdegradované a lícová část římsy úplně chybí,“ popsal.
Na mostě je navíc poškozené zábradlí, které dostatečně nezajišťuje bezpečný provoz.

Na mostě v Česticích je pro změnu zapotřebí udělat sanaci stavby a kompletní výměnu mostního svršku, zpevnit svahy a osadit zábradlí.
Všechny mosty jsou podle Jana Štíchy ze správy a údržby silnic rekonstruovány na základě pravidelných mostních prohlídek. Při nich je posuzován stavební stav spodní stavby a nosné konstrukce mostu. Na jejich základě je určována také důležitost oprav.

Uzavírky mostů

- Čejetice, Němětice, Krašlovice – pro dopravu jsou zcela uzavřené. Pro chodce a cyklisty jsou tu lávky nebo koridory přes most.
- Čestice, Počátky – do 3,6 tuny částečná uzavírka, nad 3,5 tuny celkové uzavření.