Řekl to předseda vlády Jan Fischer, který včera společně se zástupci vlády jednal ve Vodňanech se starosty vytopených obcí z jižních Čech. „Budou to tak tři až čtyři miliardy,“ dodal Fischer.

Další prostředky by se měly dostat k vytopeným lidem a obcím například z ministerstva pro místní rozvoj nebo z ministerstva dopravy. Půjdou jak do obnovy komunikací, tak vodní infrastruktury a bydlení. Část pomoci budou podle ministra financí Eduarda Janoty tvořit nevyčerpané prostředky, které byly určeny na likvidaci škod po povodních v roce 2006. Dalším zdrojem jsou také evropské fondy.

Úvahy o zřízení povodňových dluhopisů byly podle předsedy vlády Fischera zavrženy kvůli tomu, že by nebyly peníze dostatečně rychle k mání. Hlavní část peněz bude podle premiéra k dispozici do měsíce. „Peníze budou rozděleny do krajů. Ty je rozdělí podle potřeb,“ dodal.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly je měsíční termín dodání peněz takový, jaký krajští politici i starostové očekávali. „Poškozené věci je potřeba dát do pořádku co nejdříve,“ poznamenal.

Starostové vytopených obcí na peníze čekají a se sčítáním škod už jsou vetšinou u konce. Upozorňují ale na to, že mnohému šlo předejít. Hlavně údržbou koryt toků a protipovodňovými opatřeními. „Pokud by bylo koryto Volyňky vyčištěné, nedostala by se nám voda do města,“ uvedla starostka Volyně Lenka Nestřebová.

Nejen starostové, ale i vláda by podle ní měla tlačit na Povodí Vltavy, aby dalo toky do pořádku. K tomu se přikláněl i hejtman Jiří Zimola, který už si od starostů podobných stížností vyslechl více.

Vodňanský starosta Václav Heřman také poukázal na potřebu výstavby poldrů. Odvolal se na obce na Budyňském a Bílském potoce, které jsou často vyplavované a o protipovodňová opatření usilují už řadu let.

Podle hejtmana Zimoly už se akutní potřeby vyplavených obcí tenčí, což signalizuje zlepšení stavu v obcích. Je proto připraven ke čtvrteční půlnoci ukončit stav nebezpečí. Ten měl původně platit až do 17. července.
Odhad škod na jihu Čech je podle Zimoly ve stamilionech korun. V celé republice je to 5 až 7 miliard korun.

Jak šly povodně

– Ničivé povodně se poprvé začaly projevovat z 23. na 24. června, kdy se začala plnit Husinecká přehrada.
– Ve dnech 26. až 28. června se přihnala hlavní vlna povodní.
V jižních Čechách bylo vyplaveno přes 500 domů v přibližně 150 obcích.