Když zvedl starosta Předslavic Votěch Limpouch v úterý 7. července večer mobil, nemohl uvěřit svým uším. Na druhém konci byla Alena Vacková, starostka Žalhostic na Litoměřicku se zprávou, že zítra do Předslavic přivezou finanční dar. Žalhostice darovaly Předslavickým 60 tisíc korun, pracovní oblečení, sušenky a několik hraček pro děti „Tu částku mi musela zopakovat, protože mi málem upadl mobil,“ vypráví starosta Limpouch.

Na co peníze použije, zatím jasno nemá. „Příští týden svoláme zastupitelstvo a poradíme se, kdo by je nejvíc potřeboval,“ říká s dojetím v hlase Vojtěch Limpouch. Montérky a sušenky se Předslavickým při úklidu taky rozhodně budou hodit.

Žalhostice na Litoměřicku vyplavila povodeň v minulých letech třikrát. Ta poslední, v roce 2006, napáchala škody za 56 milionů korun. „Ač mám ráda katastrofické filmy, tak na ty o povodních se od té doby nedívám,“ zmínila se starostka Žalhostic Alena Vacková.

Žalhostičtí chtěli pomoci podobné obci v situaci, jakou sami mají v živé paměti. „Váhali jsme mezi Moravou a Jižními Čechami. Na Moravu se teď soustředila větší pozornost médií, a tak nakonec zvítězily Jižní Čechy. Spojili jsme se se Strakonickým deníkem, který nám dal tipy na nejpostiženější obce,“ vysvětluje Alena Vacková.

Předslavice zasáhla povodňová vlna po přívalových lijácích v noci ze soboty 27. na neděli 28. června. Škody jen na obecním majetku jsou předběžně odhadnuty na 25 milionů korun. Až do pátku 17. července platí v obci nouzový stav.