Podle starosty Josefa Bláhovce je to zatím opravdu jen orientační číslo, které si dal v hlavě dohromady při pohledu na takovou spoušť. „Voda nám vzala část čističky a kanalizace. Část je i ucpaná,“ popsal.

Do milionů půjdou škody které napáchala velká voda a lijáky ve Volyni. Podle starostky města Lenky Nestřebové je to zatím také předběžný odhad. „Škody stále sčítáme,“ poznamenala.

Volyňští mají vytopenou čistírnu odpadních vod, zaplaveno bylo jímání, ve vodárně v Černěticích je protrhnutý rybníček a potrhaný asfalt na vsi. „Vymleté je i koryto řeky. Přemýšlíme o vhodných protipovodňových opatřeních. Ve městě kromě pytlů s pískem žádné nemáme,“ uvedla. Vytopeno tady bylo asi 50 domů hlavně kolem řeky a v Žižkově ulici.

Škody už začínají sčítat také v Bavorově, kde se mohli ve čtvrtek lidé konečně vrátit do svých domovů. „Největší budou na zanesených vodních vrtech,“ zmínil se starosta Jan Michalec.

Přísun vody prozatím Bavorovští vyřešili tím, že do řadu dodávají pitnou vodu z cisteren. Značně poškozené jsou také břehy Blanice. „První opravy zatím provádíme ve spolupráci s povodím. V úterý ještě čekáme na pomoc vojáků,“ poznamenal Michalec. V penězích si ale ještě škody odhadnout netroufá. „Bylo by to předčasné. Ale jen za dovážení pitné vody dáme denně dvacet tisíc korun,“ uvedl pro příklad.

 Seznamy prvotních škod by měli starostové odevzdat na kraji do ukončení vyhlášení stavu nebezpečí. Ten zatím platí do 17. července. Kraj mezi obce rozdělí osm milionů korun, které získal od ministerstva financí.