Ani v noci na úterý lidé klidně nespali. Rodina, kterou vyplavila voda v sobotu večer v Předslavicích, opět s hrůzou očekávala, co jim přinese silný déšť.

"Raději jsme odjeli a spali u známých ve Vimperku. Soused nám volal, hladina se prý trochu zvedla, ale naštěstí nepřišla druhá vlna. Vše tak zůstalo ve fázi, kdy už snad můžeme začít uklízet,“ řekla Markéta Rubešová z Předslavic.

Podobná situace panovala v Bavorově. „Kromě toho, že se nám potoky opět rozvodnily a zvedly průtok Blanice, se nestalo nic závažného. Nyní je evakuováno třináct domů. Lidé jsou většinou u svých známých, tři máme ubytované u nás na radnici,“ upřesnil starosta Jan Michalec v očekávání, že voda brzy opadne a lidé se budou moci vrátit zpět. „Připadá mi to však jako začarovaný kruh, večer předpovídají znovu deště,“ povzdechl si Michalec.

Podle Karla Lexy z pozorovací stanice Českého hydrometeorologického ústavu ve Strakonicích napršelo z pondělí na úterý devět milimetrů. „Na vodách se to naštěstí nijak výrazně neprojevilo,“ upřesnil. Slabší srážky zaznamenali i v Kocelovicích, pouze dva a půl milimetru.

Lidé se snaží postiženým pomoci, jak se dá. Od pondělí je Oblastním spolkem Českého červeného kříže ve Strakonicích zorganizována sbírka úklidových a čistících prostředků na pomoc zaplaveným obcím. „V pondělí jsme mezi půl třetí a pátou hodinou vybrali prostředky za pět až šest tisíc korun,“ uvedla za spolek Helena Mocová. Lidé přinesli kbelíky, hadry, čisticí prostředky a jiné potřebnosti. „Sbírka by však měla být vyhlášena městským rozhlasem, vědělo by tak o ní více lidí,“ míní Mocová.

Vybrané věci ihned auto Českého červeného kříže rozvezlo do postižených oblastí na Volyňsku.

Magdaléna Kadaňová