Nohejbalový tým bude mít zase kde trénovat. Děti si nebudou muset kopat míčem o zeď telefonní ústředny. Napůl zborcené staré pletivo zmizí. Namísto drnů a kamenů nový antukový povrch. Tak by mohlo už za měsíc vypadat sportovní hřiště v Myšticích na Blatensku.

Místní se už nemohou dočkat. „Je to pro naši obec moc dobře. Dáme zase dohromady nohejbalové družstvo a budeme chodit hrát. V posledních letech to bylo už o nohy,“ těší se Ondřej Hejduk (20) z Myštic.

Při rozebírání starého zařízení původního hřiště přiložili ruku k dílu i místní lidé. „Bez jejich dobrovolné práce by to nešlo, spočítali jsme to na zhruba čtyři sta hodin svépomocí,“ vysvětluje starosta Myštic Tomáš Koželuh.

Rozpočet rekonstrukce hřiště odhadují na 350 tisíc korun. „Dostali jsme sto tisíc. Ušetříme teď možná na levnějším pletivu nebo dáme méně antuky a doplníme ji později,“ plánuje starosta Koželuh.

Hřiště bude podle něj sloužit také pro různé společenské aktivity v obci. „V budoucnu plánujeme dokola osadit lavičky. Na to teď peníze nezbydou, tak snad příště,“ dodává.

Dotace na rekonstrukci hřiště dostaly Myštice z Programu obnovy venkova.

Dotace

Tuto i další podobné menší dotace pomáhá starostům Svazku obcí Blatenska zpracovávat Jitka Říhová z odboru majetku, investic a rozvoje Městského úřadu v Blatné. „Tyto dotace jsou záměrně administrativně zjednodušené, aby si s nimi věděl rady opravdu každý,“ poukazuje úřednice.

Starostům pomáhá dát dohromady všechny potřebné dokumenty a kontroluje, aby neudělali zbytečnou chybu. Ale i ta by se dala napravit ještě v průběhu schvalování žádosti na krajském úřadu. „U těhle malých dotací jsou krajští úředníci opravdu shovívaví,“ dodává Jitka Říhová.

Možnost žádat o peníze z Programu obnovy venkova mají obce jednou za rok na jeden projekt. „Žádali jsme na konci roku. S hřištěm nám to vyšlo hned napoprvé,“ uvádí starosta Koželuh.

Projekty

Drobné dotace z Programu obnovy venkova spolufinancovaly celou řadu projektů na Blatensku. Mezi nimi například opravu místních komunikací v obcích Závišín, Chobot, či Kocelovice, opravu chodníku v Tchořovicích, přístavbu schodiště ke kulturnímu domu ve Škvořeticích nebo nákup techniky na úpravy a údržbu veřejného prostranství v Předmíři.

Ve Lnářích a v Sedlici byla vybudována informační centra a jejich činnost je z evropských peněz dále podporována.

Na veřejných místech byly instalovány orientační mapy konkrétní obce a okolí za účelem propagace turistických cílů na Blatensku.

Touto cestou se dají financovat také úroky z úvěrů na plynofikaci, vybudování kanalizace nebo výstavbu sociálních bytů, a to až do výše jednoho milionu korun.

Ročně přiteče na tyto malé projekty z Programu obnovy venkova kolem sedmi milionů korun. Podíl obce na celkových nákladech je povinný, většinou se pohybuje kolem 50 procent.