V půl šesté v pátek 29. května ráno přišly na mladou maminku první bolesti. „Než jsme se oblékli a připravili, bylo téměř šest. Ve Volarech jsme ještě museli natankovat, abychom do Prachatic vůbec dojeli,“ popisuje poslední chvíle před porodem Petra Šubová. Jenomže už ve Volarech bylo mamince jasné, že do Prachatic rozhodně s přítelem nedojedou.

Porod ve voze

Jejich další cesta tak směřovala na záchrannou službu ve Volarech. „Přítel běžel pro zdravotníky, ti mě naložili na nosítka a přenesli do sanitky. Nestačili ani nastartovat,“ směje se maminka, která na celý porod rozhodně nevzpomíná ve zlém.

Její přítel na ni celou dobu čekal venku před sanitkou, zdravotníci mu pak přišli říci, že se stal otcem malého Daniela. „První porod jsem měla stejně rychlý, v půl druhé začaly bolesti a v půl čtvrté bylo dítě na světě. Nyní si děláme legraci, že třetí porodím rovnou doma,“ žertuje Petra Šubová.

Vážným hlasem ale vzápětí dodává, že zdravotníci se chovali báječně. „Nevím sice, jak se jmenovali, ale byli opravdu skvělí,“ děkuje mladá maminka závěrem.

Výjimka

Podle slov ředitele prachatické záchranné služby rozhodně porody v sanitkách nejsou časté.

„To se stane tak jednou, maximálně dvakrát ročně. Někdy ani to ne. Každopádně jsme ale i na takové případy připravení a není to pro nás velký problém,“ říká Rudolf Heřman. Doplnil, že navíc i samotné maminky jsou od svých gynekologů dopředu dobře instruované, takže obvykle vědí, co mají dělat.

Rodí i doma

Ani v celokrajském měřítku nejsou porody ve vozidle zdravotnické záchranné služby příliš časté. „Jsou to zhruba tři až čtyři případy ročně. Většinou nás maminky zavolají dřív než později. V tomto případě se jedná o zodpovědnou maminku, která, když poznala, že už bude rodit a vše jde rychle, zajela rovnou za zdravotníky,“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Několikrát navíc zdravotníci přijeli k rodičkám, které už bez jejich pomoci na svět přivedly dítě. „Ty pak provedeme čtvrtou dobou porodní, postaráme se o novorozence a odvezeme jej do porodnice. Zatím u nás není příliš rozšířený trend domácích porodů. Jsem tomu rád, i když nejsem jejich odpůrcem. Ono je totiž něco jiného přivádět na svět dítě v domácím prostředí třeba v Praze, kde má rodička deset minut od domu porodnici, a pak na druhé straně někde uprostřed Šumavy. Když se začne porod komplikovat, je to obrovské riziko pro rodičku i dítě,“ doplnil Marek Slabý.